Jak chronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

O chorobach wenerycznych zwykle nie mówi się głośno, gdyż jest to wstydliwy temat. Mało kto też o nich myśli – zanim doświadczy takich problemów na własnej skórze. Niestety, wcale nie są one rzadkością, szczególnie wśród osób aktywnych seksualnie, które często oddają się przygodom erotycznym, co w dzisiejszych czasach jest bardzo częste. Warto podczas takich rozrywek dbać o swoje bezpieczeństwo, gdyż schorzenia takie jak kiła czy rzeżączka nie tylko są uciążliwe, ale mogą zagrażać całemu organizmowi.

Na co trzeba uważać?

Jak było wspomniane, zakażeniom sprzyjają zwłaszcza częste, przygodne kontakty seksualne bądź częste zmiany partnerów seksualnych. Prostym sposobem więc, by nie doszło do zarażenia, jest unikanie takich przygód. Kiedy zaś nie chce się z tego rezygnować, trzeba dbać, by podczas każdego zbliżenia korzystać z prezerwatyw. Jest to nie tylko dość skuteczna metoda antykoncepcji, ale też jedyny sposób na ochronę przed tego rodzaju schorzeniami. Niezbędne jest przy tym pamiętanie, że tylko staranne, właściwe użytkowanie takich akcesoriów daje pełnię ochrony, więc trzeba podejść do tej kwestii poważnie. Warto też stawiać na produkty dobrej jakości i kupować je w sprawdzonych miejscach (najlepiej w aptece), by zminimalizować ryzyko pękania.

Co, kiedy podejrzewa się zakażenie?

Odwiedzenie lekarza wenerologa na pewno nie należy do przyjemności i jest krępujące, niemniej kiedy podejrzewa się u siebie wystąpienia zakażenia groźną chorobą, nie można zwlekać. Im wcześniej zacznie się ją leczyć, tym lepiej, szczególnie że niektóre schorzenia mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie! W pierwszej kolejności warto wykonać diagnostykę, by potwierdzić lub wykluczyć istnienie choroby, przy czym na tym etapie nie trzeba jeszcze udawać się do lekarza. Gdy podejrzewa się zakażenia intymne badanie można wykonać w laboratorium, zachowując dyskrecję i oszczędzając sobie stresu związanego z wizytą u lekarza. Dopiero kiedy diagnoza okaże się pozytywna, niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*