Złomowanie auta – na czym polega?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Stare lub powypadkowe auto, którego cena naprawy przewyższa jego wartość, może zostać zezłomowane. W tym celu niesprawny pojazd oddaje się do specjalnego punktu, który ma odpowiednie uprawnienia. Ważne, aby sprawdzić to odpowiednio wcześniej, ponieważ w innym wypadku wyrejestrowanie wozu może być niemożliwe. Na czym zatem polega cały proces?

Wizyta w stacji demontażu

Po znalezieniu odpowiedniej firmy, na przykład takiej jak auto-kurek, należy do niej dostarczyć samochód. Trzeba mieć przy sobie:

– dowód rejestracyjny,

– kartę pojazdu lub inny dokument potwierdzający dane zawarte w dowodzie,

– dowód osobisty, na podstawie którego pracownik stacji stwierdzi, czy jest się właścicielem auta.

Unieważnienie dokumentów samochodu 

Kolejnym etapem jest unieważnienie wszystkich kwitów, jak również tablic rejestracyjnych pojazdu. Zajmuje się tym punkt złomowania, który następnie wydaje odpowiednie zaświadczenie. Należy się z nim udać do wydziału komunikacji i wyrejestrować auto. Na dopełnienie tych formalności polskie prawo przewiduje 30 dni. Od momentu wyrejestrowania samochodu nie trzeba płacić obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dobrze jest o wyrejestrowaniu auta poinformować firmę ubezpieczeniową. Przede wszystkim dlatego, że można ubiegać się o zwrot niewykorzystanej części ubezpieczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*