Co brać pod uwagę przy budowie domu?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa domu to jednocześnie ekscytująca, ale też stresująca sprawa. Jest to duża inwestycja, przy okazji której rozważyć trzeba wiele kwestii i czynników. Odpowiedzialność spoczywa zarówno na barkach architekta i wykonawcy, jak i osoby, która zleca budowę. Pod uwagę trzeba brać zarówno kwestie związane z późniejszym użytkowaniem, jak i kosztami, które będą się z tym wiązały. O czym trzeba zatem koniecznie pamiętać przy budowaniu domu?

W fazie planowania

Już wtedy zapada wiele kluczowych kwestii dotyczących tego co będzie się działo potem, zatem temu etapowi powinno się poświęcić wiele czasu i uwagi. Dopasowanie odpowiedniego budynku zależy przede wszystkim od tego jaką dysponujemy działką. Trzeba się upewnić, jaki występuje na niej grunt, ponieważ od tego będzie uzależniony dobór mniej lub bardziej wzmocnionych fundamentów. Sam rozmiar i kształt działki, a także jej otoczenie, powinno też determinować to, czy zdecydujemy się na szerszy, ale płaski dom, czy może węższy, ale za to z dodatkowymi piętrami. Należy przy tym rozważyć, jak duży będziemy chcieli mieć ogród oraz w jakiej odległości znajdują się sąsiadujące domy. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której okna naszego domu znajdą się w niekomfortowo bliskiej odległości od okien sąsiadów. Choć często sami mamy wizję swojego wymarzonego domu, to projekty koniecznie trzeba konsultować z ekspertami, bowiem mogą podpowiedzieć nam sprawdzone rozwiązania lub wybić z głowy pomysły, które dobrze wyglądają tylko w naszej głowie.

Kosztorys i dobór wykonawcy

Na pewno przy budowaniu domu nie powinno się oszczędzać na materiałach, które powinny być solidne i dobrej jakości. Nie zmienia to jednak faktu, że konieczne jest stworzenie całościowego kosztorysu projektu, tak by mieć wszystko pod kontrolą, gdy rozpocznie się już proces budowy. Oczywiście przeważnie pojawiają się jakieś dodatkowe koszty i nadszarpnięcia budżetu, lecz takie odchylenia nie będą zbyt duże, jeżeli dobrze rozpiszemy kosztorys i ustalimy sobie pewne limity, których nie można przekroczyć. Przygotowania takiej wyceny można dokonać zarówno samemu, jak i poprosić o dokładny plan architekta. Wreszcie po samym rozplanowaniu trzeba też znaleźć odpowiedniego wykonawcę, który nie tylko sprawnie zajmie się budową, ale też będzie uczciwy i nie dopuści do sztucznego rozciągania kosztów. Z tego względu przeważnie decydujemy się na osoby z polecenia naszych znajomych czy rodziny.

Koszty eksploatacji

Przy budowie domu trzeba brać pod uwagę to ile będzie nas potem kosztowało samo jego utrzymanie, by nie narazić się na niepotrzebne opłaty przez niedopatrzenia na tym etapie. Jedną z najważniejszych decyzji będzie to jakie zastosować ogrzewanie. Tutaj są różne preferencje i wiele zależy też oczywiście od samego układu domu, natomiast za najdroższe rozwiązanie uważa się elektryczne, a za znacznie tańsze ogrzewanie na węgiel. W przypadku wielu domów optymalne jest zastosowanie ogrzewania gazowego, które nie wymaga tyle pracy co węglowe, a jest nieznacznie od niego droższe. Poza samym grzaniem w domu istotne jest także to, by ciepło z niego nie ulatywało, bowiem potrzebne będzie wtedy więcej energii cieplnej i tym samym rosną następnie rachunki. Dlatego ważne jest dokładne i skuteczne ocieplenie ścian oraz sufitu, które warto dać do rozplanowania architektowi, bowiem ten zrobi to profesjonalnie i weźmie pod uwagę czynniki, jakie mogłyby nam umknąć. Należy zwrócić natomiast uwagę na ocieplone progi do drzwi, bowiem jest to element domu przez który może uciec wiele ciepła. Zabezpieczyć należy także szczelność okien, do czego znakomicie sprawdzają się uszczelki PCV tego rodzaju https://sklep.grupamagnum.eu/uszczelki-do-okien/uszczelka-do-okien-pcv-do-systemu-brugmann.html. Odpowiednia izolacja termiczna wydatnie uefektywni ogrzewanie naszego domu, a co za tym idzie zmniejszy koszty jego późniejszej eksploatacji.

Rozwiązania energooszczędne

Poza tymi podstawowymi elementami dbania o ocieplenie, w kontekście nowoczesnych domów coraz częściej stosowane są także dodatkowe rozwiązania energooszczędne. Mogą dotyczyć one już nawet planów samego domu – unikania dużych przestrzeni (łatwiej się ochładzają i trudniej je ogrzać) oraz eksponowania domu na promienie słoneczne, które w naturalny sposób będą go ogrzewały w cieplejsze pory roku. Istnieje także szereg specjalistycznych rozwiązań, z czego najbardziej popularne są pompy ciepła oraz panele słoneczne. Podczas budowy domu warto rozważyć technologie energooszczędne, bo nawet jeżeli nie przekonują nas od razu, to dokonanie wstępnego rachunku oszczędności z tego tytułu, może nas przekonać do niektórych rozwiązań.

Szykując się do budowy, należy pilnować wielu kwestii począwszy od etapu przygotowywania projektu, przez szczegółowe plany, po samą realizację. Dobrze jest trzymać się pewnych z góry określonych ram, tak by budowa nie generowała niepotrzebnych kosztów. Jednocześnie należy pamiętać, że szykujemy nie tylko wymarzone miejsce do zamieszkania, ale z domem będą się wiązały także koszty eksploatacji. Warto zadbać zatem o optymalne rozwiązania, dzięki którym będzie nas on cieszył nie tylko po zakończeniu budowy, ale także po latach jego użytkowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*