Złomowanie samochodu wymaga od jego właściciela szeregu formalności, których należy dopełnić. Warto pamiętać o tym jeszcze na etapie planowania, co zrobić z pojazdem. Podczas całej procedury złomowania należy dopilnować, by wszystkie formalności były załatwione jak trzeba – dzięki temu nie będzie później problemów ze złomowaniem pojazdu.
Nie każdy skup aut Wrocław czy też inne większe miasto oferuje złomowanie pojazdów – musi to być Stacja Demontażu Pojazdów posiadająca zezwolenie Marszałka Województwa. Po dostarczeniu pojazdu na miejsce na własnych kołach lub na lawecie, należy podpisać umowę kupna – sprzedaży z punktem. Pracownik punktu musi przekazać właścicielowi pojazdu 3 egzemplarze dokumentu, który poświadcza proces złomowania samochodu. Jeden egzemplarz zostaje w Stacji Demontażu Pojazdów, natomiast 2 będą potrzebne osobie, która chce wyrejestrować pojazd.
Pozostawienie samochodu do złomowania nie rozwiązuje wszystkich problemów ostatniego właściciela, który musi jeszcze pojazd wyrejestrować. Do tego celu będzie potrzebny dokument poświadczający złomowanie, z którym należy się udać do właściwego wydziału komunikacji w ciągu 30 dni od zezłomowania samochodu. Złożenie wniosku o wyrejestrowanie pojazdu to koszt 10 złotych. Warto pamiętać o tym, by samochód miał ważne ubezpieczenie OC aż do dnia wyrejestrowania, nawet jeśli został oddany do punktu kasacji. Dopiero po otrzymaniu decyzji o wyrejestrowaniu, fakt ten zgłasza się ubezpieczycielowi – istnieje możliwość ubiegania się o zwrot kosztów za niewykorzystaną polisę OC.