Sekcja zwłok – kiedy musi zostać wykonana?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sekcja zwłok to badanie pośmiertne polegające na oględzinach zewnętrznych i wewnętrznych ciała zmarłego. Podstawowym celem sekcji jest ustalenie przyczyn śmierci denata. Kiedy badanie pośmiertne jest obowiązkowe?

Przeprowadzenie sekcji zwłok

Najważniejszą przesłanką zarządzenia oględzin ciała oraz sekcji zwłok jest podejrzenie przestępnego spowodowania śmierci, czyli wskutek czynu zabronionego pod groźbą kary. W takim przypadku sekcji dokonuje biegły lekarz sądowy w obecności prokuratora. Gdy istnieje podejrzenie przestępstwa możliwe jest nawet wyjęcie zwłok z grobu.

Kolejną przesłanką do wykonania sekcji zwłok jest podejrzenie zakażenia lub choroby zakaźnej u zmarłego. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może w takiej sytuacji nakazać wykonanie badania pośmiertnego.

Innym sytuacją, w której sekcja zwłok może okazać się niezbędna jest niejednoznaczna przyczyna zgonu. W tym przypadku o przeprowadzeniu badania decyduje lekarz, który stwierdził zgon.

O przeprowadzenie oględzin i otwarcie zwłok może również wystąpić rodzina zmarłego pacjenta lub przedstawiciel państwowy zmarłej osoby niepełnoletniej lub ubezwłasnowolnionej. W sytuacji gdy sekcja zwłok jest konieczna, nie można się sprzeciwić jej przeprowadzeniu.

Badanie pośmiertne wykonuje się zwykle w przeciągu 72 godzin o jego zarządzenia. Sekcje zwłok wykonuje się w prosektoriach państwowych i prywatnych jak na przykład w zakładzie pogrzebowym, który znajdziemy pod adresem https://www.kulmapogrzeby.pl/prosektorium/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*