Coraz więcej osób ma świadomość tego, że należy podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Wiele z nich robi tak, kończąc odpowiednie szkoły, uczestnicząc w szkoleniach i sympozjach. W zamian jednak poszukujemy pracy, która nie tylko będzie źródłem utrzymania, ale także spełni nasze oczekiwania i aspiracje. Niestety nie zawsze możemy taką pracę znaleźć.
Mimo stałego zapotrzebowania na pracowników nie jest łatwo znaleźć pracę, która odpowiada naszym kwalifikacjom i oczekiwaniom. Oferty pracy, o których słyszymy, skierowane często są do innych grup zawodowych, oferowane wynagrodzenie zbyt niskie albo miejsce pracy zbyt odległe od naszego domu. Jakie więc są sposoby na szukanie dobrej pracy?
Pierwszy z nich to odwiedzenie Urzędu Pracy. Najczęściej znajdziemy tam oferty pracy dla pracowników fizycznych jak murarze, ślusarze, robotnicy budowlani, szwaczki i sprzedawcy. Niestety często nie są to też dobrze płatne oferty. Jednak jeżeli jesteś młodym człowiekiem, absolwentem uczelni, warto rozważyć możliwość odbycia płatnych stażów oferowanych przez UP. Jest to na pewno znakomite źródło wiedzy na drodze zdobywania doświadczenia zawodowego.
Drugi, prawdopodobnie najlepszy sposób, to pytanie o pracę znajomych, przyjaciół, sąsiadów. Osoby już zatrudnione najczęściej wiedzą o tym, czy ich firma poszukuje pracowników, jakie trzeba mieć kwalifikacje i czy można tam dobrze zarobić. Można w ten sposób znaleźć bardzo dobrą pracę, a czasem możemy nawet zostać poleceni i mieć fory w procesie rekrutacji. Minusem tego rozwiązania jest to, że liczba znajomych jest ograniczona i dobre oferty pracy w ich zakładach trafiają się niezwykle rzadko.
Najbardziej popularnym, a zarazem wygodnym rozwiązaniem jest korzystanie z miejskich i ogólnopolskich portali, które zamieszczają oferty pracy. W Internecie jest wiele stron z takimi ogłoszeniami i często zamieszczonych jest tam wiele ofert. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest to, że portale wyposażone są w wyszukiwarki. Możemy tam wpisać nasze oczekiwania dotyczące wykonywanej pracy, odległość firmy od naszego miejsca zamieszkania, branżę która nas interesuje, a nawet wysokość pensji, która by nas satysfakcjonowała. Tak samo ze strony pracodawcy poszukującego pracownika przedstawione są oczekiwania takie, jak wykształcenie, znajomość języków obcych, konkretne umiejętności.
Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest też złożenie własnej oferty mimo tego, że firma nie poszukuje pracownika. Wysłanie CV i podania niewiele kosztuje, a być może potencjalny pracodawca zainteresuje się naszymi umiejętnościami.