Waga to bardzo praktyczny przyrząd. Nie tylko przydaje się w gospodarstwie domowym, ale jest też niezbędna w wielu procesach technologicznych podczas produkcji. Przemysł wymaga dużych dokładności oraz precyzji od wag, które są stosowane. Jak działa waga? Jak zbudowana jest waga?
Waga to urządzenie, które wskazuje masę danego przedmiotu. Najważniejszym mechanizmem w wadze, bez znaczenia czy jest to waga apteczna czy wagi elektroniczne przemysłowe, jest mechanizm pomiarowy. To ta część wagi dokonuje pomiarów siły nacisku, jaką wywiera ważony przedmiot na powierzchnię wagi. Odczytany sygnał z mechanizmu pomiarowego jest odbierany przez miernik wagowy. Dzięki miernikowi wagowemu możliwe jest przekształcenie odebranego sygnału analogowego albo cyfrowego na wskazanie masy, które jest odczytywane przez użytkownika. Widnieje ono na wyświetlaczu wagi.
Miejsce, na który umieszcza się przedmiot do zważenia to szlaka lub pomost wagowy. To także niezbędna część wagi. Chcąc uzyskać prawidłowy i nieprzekłamany pomiar należy użyć stopki oraz „poziomiczki”. To one umożliwiają na ustawienie wagi w pozycji poziomej do pola grawitacyjnego ziemi, dzięki czemu możliwe jest skorzystanie z prostych praw fizyki do wygodnego i precyzyjnego ważenia.
Działanie wagi nie jest skomplikowane. Jednak bez tego przyrządu niemożliwe byłoby prawidłowe odmierzanie składników czy uczciwe pakowanie oraz sprzedawanie na przykład żywności. Wagi apteczne także odgrywają dużą rolę w życiu ludzi.