Co musi być na wyposażeniu straży pożarnej?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Straż pożarna na co dzień podejmuje się ekstremalnie trudnych zadań, takich jak gaszenie pożarów, ratowanie ofiar wypadków samochodowych czy branie udziału w likwidowaniu szkód powstałych wskutek katastrof budowlanych. Z tego powodu każda jednostka musi dysponować wyposażeniem o różnorakim przeznaczeniu. Absolutną podstawą jest specjalistyczna odzież, obejmująca kombinezony żaroodporne, skórzane buty bojowe, hełmy strażackie z przyłbicą, kominiarki niepalne oraz bieliznę termoaktywną. Pozostałe elementy zostaną wymienione w kolejnym akapicie. 

Urządzenia do gaszenia płomieni, cięcia, rozpierania i burzenia

Każda jednostka straży pożarnej powinna dysponować sprzętem zaliczanym do dwóch kluczowych kategorii – gaśniczy i ratowniczo-pomocniczy. Ta pierwsza obejmuje przede wszystkim różnorodne gaśnice (np. proszkowe lub na dwutlenek węgla), agregaty, działka wodne i pianowe, wytwornice, prądownice, pompy pożarnicze hydrauliczne oraz węże – zarówno tłoczone, jak i ssawne. Istotnym elementem jest również koc gaśniczy wykonany z włókna szklanego, przeznaczony do szybkiego odcinania dopływu powietrza do płonących przedmiotów. Urządzenia ratowniczo-pomocnicze służą natomiast do wykonywania wszystkich innych czynności z wyjątkiem gaszenia ognia. W tym przypadku mamy do czynienia ze sprzętami:

Tnącymi – niezbędnymi przy cięciu łańcuchów i wszelkich przeszkód uniemożliwiających dostanie się do konkretnego celu. Zaliczamy do nich m.in. siekierołomy, toporki, piły tarczowe oraz nożyce. 

Burzącymi – wykorzystywanymi do wyburzania ścian i całych kondygnacji. Tutaj najbardziej przydatne są bosaki strzechowe i sufitowe, kotwice, liny z karabińczykiem, wyważarki i kruszarki do betonu. 

Podnoszącymi – umożliwiającymi sprawne przenoszenie ciężkich i ponadgabarytowych obiektów. Są to np. dźwignie mechaniczne, lewary, podnośniki hydrauliczne, poduszki pneumatyczne, podkłady stabilizacyjne i wsporniki.

Rozpierającymi – używanymi do torowania dróg wyjścia. Wśród nich warto wymienić choćby rozpieracze hydrauliczne oraz cylindryczne, a także siłowniki.

Oprócz tego jednostka straży pożarnej powinna posiadać na wyposażeniu agregat prądotwórczy, sprzęt nurkowy i alpinistyczny, urządzenia oświetlające i o działaniu oddymiającym, aparaty tlenowe, koce termiczne, drabiny i narzędzia podręczne – noże, latarki, komunikatory, pasy bojowe itp.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*