Co powinniśmy wiedzieć o wręczaniu prezentów biznesowych?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Najlepsze prezenty to te, które pokazują, że poświęciłeś czas na poznanie odbiorcy. Niezależnie od tego, czy jest to klient, kolega czy szef, doceni on ten wysiłek i będzie bardziej skłonny do robienia z Tobą interesów w przyszłości.

Prezent może być również doskonałym sposobem na budowanie relacji z nowymi osobami. Jeśli będą pod wrażeniem Twojej troski, mogą nawet odwdzięczyć się, gdy przyjdzie Twoja kolej na otrzymanie prezentu.

Przemyślany prezent może również pomóc Ci wyróżnić się na tle konkurencji – zwłaszcza jeśli pokaże, że masz oko do szczegółów i doceniasz ich zainteresowania poza pracą.

Ale jakie są najlepsze rodzaje prezentów? A czego powinniśmy unikać? Oto kilka najważniejszych wskazówek:

Nie przesadzaj z ceną

Może to zabrzmi oczywiście, ale wydawanie dużej ilości pieniędzy nie zawsze jest najlepszym sposobem na pokazanie komuś, że Ci na nim zależy. Jeśli wydasz za dużo na prezent, może to wyglądać na nieszczerość lub nawet przechwałki (nawet jeśli nie było to twoim zamiarem). O wiele lepiej jest dać prezent, który pokazuje, że masz pewną wiedzę o osobie, dla której kupujesz i jesteś gotów włożyć trochę wysiłku. Na przykład, jeśli osoba ta lubi czytać książki kup mu nową dobrą książkę w tematyce, którą czyta.

Spersonalizowany prezent

Spersonalizowane prezenty mogą być wspaniałe, ale muszą być zrobione dobrze. Jeśli zamierzasz dać komuś spersonalizowany prezent, upewnij się, że dana osoba naprawdę tego chce i że nie jest to coś nieodpowiedniego. Na przykład, jeśli ktoś wprowadza się do nowego mieszkania to prezenty z zegarem będą dobrym pomysłem na prezent biznesowy dla takiej osoby.

Zachowaj prostotę

Nie musisz robić okazji z dawania komuś prezentu; wystarczy, że zabierzesz go na lunch lub kawę i wręczysz przedmiot po powrocie do biurka. Możesz nawet dać im coś małego, podczas gdy oni są jeszcze w biurze, kiedy najmniej się tego spodziewają. Dzięki temu nie będziesz musiał wydawać dużo pieniędzy na coś, co może nie zostać docenione.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*