Konie to roślinożercy i ich dieta w naturze, tak jak innych zwierząt z tej grupy, opiera się na trawach i ziołach. Mają bardzo mały żołądek i powinny spędzać nawet 12 godzin na dobę na pobieraniu pokarmu. Zatem dystrybucja paszy powinna odbywać się często i w małych porcjach. Nieprzestrzeganie tej zasady jest nie tylko niezdrowe, ale i niebezpieczne, prowadzić może bowiem do powstania nałogów, chorób a nawet kolki.
Podstawą diety konia jest więc dobrej jakości siano (w ilości około 1,5 kg na 100 kg masy ciała) lub, w sezonie pastwiskowym, trawa. Uzupełnieniem może być dobrego gatunku słoma, sianokiszonka lub w szczególnych przypadkach (obciążenia treningowe, słaba kondycja) lucerna. Urozmaiceniem i źródłem witaminy A, zwłaszcza w okresie zimowym, są warzywa okopowe: marchew i buraki. Taka dieta, pamiętając o nieograniczonym dostępie do świeżej wody, zaspokaja w zasadzie podstawowe potrzeby życiowe konia. Również lekko pracujące kuce, zwłaszcza ras prymitywnych, będą dobrze wyglądały i dobrze się czuły bez dodatkowych źródeł energii.
W przypadku koni pracujących i koni w treningu sportowym konieczne jest uzupełnienie diety o mieszanki zbóż. Najczęściej stosuje się owies, ewentualnie jęczmień, ale obecnie na rynku istnieje bogaty wybór gotowych mieszanek w formie musli lub granulatów. Mają one liczne zalety, wśród których wymienić należy dobre zbilansowanie składników (można dobrać paszę dostosowaną do konkretnych wymagań sportowych, typu konia a nawet jego problemów zdrowotnych) i łatwość dawkowania. Poza mieszankami zbóż zawierają one różnego rodzaju sieczki, zioła, suszone owoce i warzywa, oleje eteryczne i są wzbogacane o witaminy i minerały. Wszystko o prawidłowym żywieniu koni można znaleźć na https://www.zywieniekoni.pl/
Każdy koń, a szczególnie konie starsze, w słabej kondycji, w trakcie choroby lub rekonwalescencji wymagają dodatkowego wspomagania żywieniowego. Właściciel ma do dyspozycji mesz, czyli podawane na ciepło zboże z otrębami i gotowanym siemieniem lnianym (na rynku jest szerokie spektrum gotowych meszy wymagających tylko zalania wodą) i wysłodki. Wysłodki buraczane dla koni również podaje się na mokro. Oba te dodatki są lekkostrawne i mają wiele prozdrowotnych właściwości.