Czy regularny przegląd klimatyzacji może przedłużyć jej żywotność?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Klimatyzacja samochodowa podnosi komfort podróżowania autem podczas upalnych dni. Aby działała prawidłowo i niezawodnie należy pamiętać o jej serwisowaniu. Regularne przeglądy pozwalają wydłużyć żywotność całego układu i uniknąć kosztownych napraw.

Wymiana filtrów i osuszacza

Serwisowanie klimatyzacji zaleca się wykonywać raz w roku lub po przejechaniu 10 tys. km. Zakres czynności wykonywanych przez mechanika powinien obejmować przede wszystkim wymianę filtra kabinowego, nazywanego również przeciwpyłowym. Jest on odpowiedzialny za wychwytywanie zanieczyszczeń pochodzących z powietrza i dostarczanie do kabiny czystego powietrza. Innym elementem, który należy wymieniać co dwa, trzy lata jest osuszacz. Sprawnie działający osuszacz zabezpiecza przed gromadzeniem się wilgoci odpowiedzialnej za korozję metalowych elementów układu. Tego rodzaju podzespoły dostępne są w dobrych sklepach, takich jak tym dostępnym pod adresem https://shop.acauto.pl/

Uzupełnianie czynnika chłodzącego i sprawdzanie szczelności układu

Podczas przeglądu klimatyzacji sprawdzana jest szczelność całego układu i uzupełniane są niedobory czynnika chłodzącego. Warto pamiętać, że nieszczelna instalacja jest podatna na zanieczyszczenia z zewnątrz, które mogą doprowadzić do uszkodzenia sprężarki, która jest sercem i najdroższym elementem klimatyzacji samochodowej. Do jej uszkodzenia może także doprowadzić niski poziom czynnika chłodzącego, ponieważ pełni on funkcję smarującą. Gdy kompresor nie ma odpowiedniego smarowania, może ulec zatarciu. Naprawa lub wymiana sprężarki jest kosztowna, a regularne serwisowanie instalacji, zwykle pozwala uniknąć tego rodzaju poważnych awarii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*