Dlaczego warto regularnie wymieniać opony?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zestaw nowych opon to całkiem spory wydatek, ale co jakiś czas należy zdecydować się na ich zakup. Wynika to z faktu, że nadmiernie zużyte wskutek codziennej eksploatacji ogumienie w znacznym stopniu obniża poziom bezpieczeństwa na drodze, a także komfort jazdy. Oczywiście wskazana jest również coroczna wymiana omawianych elementów przed sezonem zimowym oraz letnim. Warto pomyśleć m.in. o oponach Fulda, które są powszechnie uznawane za wyjątkowo trwałe, a jednocześnie odznaczają się atrakcyjna ceną.

Przezorność popłaca

Zużycie opon może się objawiać w bardzo różny sposób. Najczęściej dotyczy ono zbyt wytartego bieżnika, którego głębokość wynosi poniżej 1,6 mm. Poza tym wymiana ogumienia powinna nastąpić w sytuacji, gdy pojawiły się na nim wyraźne wybrzuszenia, deformacje powierzchniowe, odparzenia wewnętrzne oraz uszkodzenia mechaniczne (np. przebicie, rozdarcie). Istotnym wskazaniem jest też odklejenie od profilu.

Pamiętajmy o tym, że zużyte opony nie zapewniają wystarczającej przyczepności do podłoża, w związku z czym znacznie wzrasta ryzyko wypadku – nie tylko w warunkach niekorzystnej pogody, ale i w słoneczny dzień. Skracają również drogę hamowania i zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z opanowaniem auta, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza na mokrej nawierzchni. Może bowiem skutkować szkodliwym zjawiskiem aquaplaningu, polegającym na tworzeniu się wodnego klina w miejscu styczności ogumienia z podłożem. Jeśli zdecydujemy się na zmianę opon, to godne polecenia są w szczególności konstrukcje marki Kormoran, dostępne np. na https://plusgum.pl/producenci-opon/kormoran.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*