Eko opakowanie – szkło czy plastik?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Świadomych konsumentów przybywa z każdym rokiem. Oznacza to, że nie tylko kupujemy zdrowe i ekologiczne produkty, lecz coraz częściej zwracamy uwagę także na ich opakowanie. Wielu z nas może mieć jednak spory dylemat i zastanawiać się, na jaki rodzaj opakowań warto się zdecydować – szklane czy też plastikowe. W poniższym artykule przyjrzymy im się z bliska.

Co jest bardziej eko?

Wielu z nas uważa, że plastikowe opakowania oraz torby rozwiązaniem, które nie służy naszemu środowisku. Jak się okazuje, mogą one stanowić ekologiczną alternatywę. W jaki sposób jest to możliwe? Opakowania wykonane z papieru cechują się małą trwałością, przez co po krótkim czasie mogą trafić do kosza na śmieci. W ten sposób marnowane są cenne zasoby, takie jak woda, która została użyta do ich produkcji. Używanie przez dłuższy czas jednej plastikowej torby, która będzie nam towarzyszyć podczas większości zakupów, może być zatem ekologicznym rozwiązaniem. By przyczynić się do poprawy sytuacji naszego środowiska, warto sięgać po tzw. bioplastiki, które zostały wykonane ze źródeł odnawialnych.

Szkło z kolei jest jednym z bezpieczniejszych materiałów. Dzięki temu, że nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji, może bardzo dobrze chronić produkt. Decydując się na szklane butelki, słoiki czy droppery, możemy mieć pewność, że zostaną one ponownie wykorzystane. Jak się okazuje, niemal 80% szklanych opakowań z powodzeniem nadaje się do produkcji nowych butelek. Przetwarzanie szkła wymaga bowiem mniejszego zużycia energii niż produkcja nowego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*