Izolacja cieplna to nie tylko większe temperatury wewnątrz domu, ale też oszczędność pieniędzy. Systematyczny wzrost cen energii nie nastraja optymistycznie, dlatego warto zainwestować z wyprzedzeniem w ocieplenie. To też spore spora inwestycja w klimat, dzięki ograniczaniu dwutlenku węgla w atmosferze. Jak zapewnić sobie skuteczną izolację cieplną?
Najważniejsze w izolacji cieplnej są ściany zewnętrzne. Około 12-centymetrowa warstwa styropianu lub innego materiału pozwala zaoszczędzić nawet 15 złotych rocznie na metrze kwadratowym. Warto skorzystać również z wełny mineralnej (skalnej lub szklanej), której warstwa 2,5 cm odpowiada izolacji betonu o grubości 50 cm. Różnica jest więc ogromna, bo przez materiały typowo termoizolacyjne przepływa 20 razy mniej ciepła. Warto wykonać audyt energetyczny, gdzie specjaliści określą dokładne zapotrzebowanie na materiał w danym domu.
Izolacji niekoniecznie muszą podlegać jedynie ściany zewnętrzne. Warto zwrócić również uwagę na inne elementy, przez które może uciekać ciepło. Izolacja termiczna rur wspiera instalację grzewczą, gdzie zazwyczaj stosuje się otuliny. Pozwala to między na utrzymanie wysokiej temperatury wody i brak straty ciepła z głównego źródła ogrzewania. Wiele osób stosuje też ocieplanie wewnętrzne, gdzie używa się specjalnych płyt mineralnych. Często wchłaniają one część wilgoci ze ściany i oddają ją do wnętrza pomieszczenia. Oprócz lepszej izolacji zapewnia to brak rozwoju mikroorganizmów, które lepiej funkcjonują w środowisku mokrym.