Brak chęci do kontaktu z rówieśnikami nie oznacza, że z dzieckiem musi dziać się coś złego. Czasami przyczyny są łatwe do ustalenia – być może leżą we wcześniejszych negatywnych doświadczeniach wynikających na przykład z przebywania w szkole. Jeśli podczas lekcji czy przerwy dziecko padło ofiarą ataków słownych, czy na przykład wyszydzania – w jego umyśle mogło to pozostawić ślad. Na szczęście dzisiaj mamy możliwość wybrania się do terapeuty.
Jeśli konieczna będzie wizyta u kogoś takiego jak psycholog Warszawa Żoliborz oferuje mnóstwo placówek, w których dyżurują ci specjaliści. Podczas pierwszej sesji psycholog ma na celu przede wszystkim dotarcie do wnętrza dziecka. Poznaje jego mocne i słabe strony, a następnie stopniowo przechodzi do próby rozwiązania problemu. Nie zawsze udaje się to za pierwszym razem. Czasami, by zachęcić dziecko do ponownego przebywania w grupie wymagane jest kilka, lub kilkanaście sesji terapeutycznych. Na http://in-altum.com/oferta/psychoterapeuta/zoliborz/ można sprawdzić, jak wygląda taka terapia.
Socjoterapia to w dużym skrócie mówiąc – nauka integracji. W jej trakcie dziecko najpierw poddawane jest badaniom, a później terapii mającej na celu odzyskanie radości z przebywania z rówieśnikami. Najlepiej, gdy w pierwszej fazie uczestniczy tylko specjalista od psychoterapii, który jest w stanie podjąć najkorzystniejsze działania. Ważny jest też udział rodziców i ich rola w integrowaniu malucha ze społeczeństwem. Pierwsze próby to stopniowe oswajanie młodego człowieka z innymi, a następnie baczne przyglądanie się dalszym postępom.