Jakie są metody leczenia alkoholizmu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Alkoholizm jest przewlekłą, postępującą i czasami śmiertelną chorobą. Jest to jednak również choroba uleczalna, którą można kontrolować za pomocą leków i poradnictwa.

Celem leczenia jest pomoc w zaprzestaniu picia i zapobieganie nawrotom. Leczenie jest najskuteczniejsze, gdy masz motywację do zaprzestania picia, dlatego ważne jest, abyś najpierw sam podjął wysiłek. Musisz również mieć sieć wsparcia w postaci przyjaciół i rodziny, którzy pomogą Ci zachować trzeźwość.

Leczenie alkoholizmu obejmuje:

Psychoterapia lub doradztwo 

Pomaga ludziom nauczyć się radzić sobie ze stresem bez sięgania po alkohol lub narkotyki, a także daje im narzędzia do radzenia sobie z problemami emocjonalnymi, które mogły doprowadzić ich do nadużywania alkoholu w pierwszej kolejności. Uczy ich także, jak unikać sytuacji, w których mogą być kuszeni do ponownego picia, takich jak przyjęcia czy bary – które często są pełne wyzwalaczy dla alkoholików, ponieważ kojarzą się z radosnymi wspomnieniami z picia w przeszłości.

Terapia grupowa 

Może to obejmować Anonimowych Alkoholików (AA), gdzie członkowie dzielą się ze sobą swoimi doświadczeniami – ale dostępne są również inne rodzaje terapii grupowej oparte na innych metodach (takich jak terapia poznawczo-behawioralna).

Leki 

Istnieją leki, które mogą zmniejszyć pragnienie alkoholu lub złagodzić objawy odstawienia podczas detoksykacji od niego.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na ich temat, to sprawdź koniecznie stronę: https://hh24.pl/metody-leczenia-alkoholizmu/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*