Właściciele domów jednorodzinnych często są zmuszeni do stosowania różnych rozwiązań ułatwiających odprowadzanie nieczystości (szamba), przechowywanie gazów płynnych (zwłaszcza propanu) czy gromadzenie deszczówki. W związku z tym, że najprostsze metody okazują się przeważnie najbardziej skuteczne, takim osobom poleca się przede wszystkim korzystanie ze specjalistycznych zbiorników, odpowiednio dostosowanych do rodzaju płynu. Przykładem są choćby niezwykle popularne i łatwo dostępne zbiorniki na deszczówkę.
Dla wielu właścicieli domów jednorodzinnych sposobem na spore oszczędności jest gromadzenie wody deszczowej, która przydaje się do podlewania roślin w ogrodzie, prania czy spłukiwania toalety. Instalacją służącą do tego celu jest specjalny zbiornik, podłączany przeważnie bezpośrednio pod rynnę. Na rynku są dostępne dwa jego rodzaje – model podziemny oraz naziemny.
Ten pierwszy posiada maksymalną pojemność 2000 l, przybiera formę modułową (poszczególne elementy można ze sobą dowolnie łączyć) i działa na tej zasadzie, że główny pojemnik odprowadza wodę z rur spustowych. Droższe modele są wyposażone w dodatkowe filtry i czujniki.
Z kolei zbiorniki naziemne umieszcza się przy elewacji obiektu budowlanego. Są to produkty w niczym nie przypominające zwykłych beczek – większość jest bowiem z zewnątrz ozdobiona materiałem imitującym kamień, drewno lub cegłę. Przy każdym domu jednorodzinnym powinien się również znaleźć zbiornik na nieczystości.
Warto się zaopatrzyć np. na https://centrum-sciekow.pl/kategoria/szczelne-szamba-plastikowe/ w szambo plastikowe w postaci mini oczyszczalni ścieków. Takie urządzenie jest wyposażone w osadnik gnilny (dwu- albo trzykomorowy) z filtrami doczyszczającymi, a także poletko rozsączające, odpowiedzialne za drenaż nieczystości. Ostatnim godnym uwagi zbiornikiem jest pojemnik na gaz płynny, który przydaje się w sytuacji, gdy nie dysponujemy właściwą infrastrukturą dla przyłącza gazu ziemnego albo koszty jego przyłączenia są zbyt wysokie.