Jednostka określana jako „laptop biznesowy” przeznaczona jest do użytku przez programistów, inżynierów i innych wszelkich specjalistów, którzy muszą często podróżować, a przy tym potrzebują wydajności.
Laptop biznesowy najczęściej jest droższy niż model konsumencki, ale oferuje lepszą wydajność i dodatkowe funkcje usprawniające prace. Użytkownicy biznesowi mogą również oczekiwać lepszego wsparcia ze strony producentów laptopów, niż przeciętni użytkownicy.
Jednostki biznesowe mają zazwyczaj szybsze procesory i więcej pamięci RAM, co pomaga im uruchamiać więcej aplikacji jednocześnie bez spowolnienia. Zazwyczaj mają również większe dyski twarde i pojemniejsze baterie, co pozwala im dłużej pracować na zasilaniu bateryjnym.
Spotkamy tu większe ekrany, nawet do 17. cali, ponieważ specjaliści zazwyczaj spędzają większość czasu przeglądając dokumenty lub prezentacje, czy też edytując je. Również tworzenie i edycja projektów, wymaga bardzo szczegółowych i pełnych detali matryc, o perfekcyjnym odwzorowaniu barw.
Laptop biznesowy posiada również nietypowe wejścia wbudowane w płytę główną, co pozwala na podłączenie maszyn, czy też innych urządzeń przemysłowych, których nie bylibyśmy w stanie wykorzystać z pomocą zwykłych modeli. Niekiedy spotkamy się z archaicznymi rozwiązaniami w nowoczesnym wydaniu, dzięki czemu możemy określi komputery te jako prawdziwie wielozadaniowe.