Pojęciem spadku można określić prawa i obowiązki zmarłego, które na drodze dziedziczenia przechodzą na spadkobierców. Choć wspomniane „prawa i obowiązki” z reguły oznaczają prawo do posiadania majątku, to mogą one dotyczyć także wielu innych spraw.
Jeśli wiesz, że w przyszłości czeka na Ciebie spadek majątkowy, to z pewnością zadajesz sobie wiele pytań. Czy ktoś inny także ma prawo do części spadku? Jak dokonać podziału spadku majątkowego, jeśli zajdzie taka potrzeba? Ten krótki artykuł pomoże Ci znaleźć odpowiedź na powyższe pytania.
Otóż kwestią zasadniczą jest, że podzielenie spadku składa się z dwóch kroków. W pierwszym ustala się, kto ma prawo do odziedziczenia dóbr przekazywanych w spadku. Na jakiej podstawie się je przydziela? Najważniejszym dokumentem, który to sankcjonuje, jest testament. To w nim spisana jest wola zmarłego, który sam zdecydował jak podzielić swoje własności. Jeśli więc testament został sporządzony i istnieje, to spadkobiercami zostaną osoby wymienione w dokumencie. Prawa do spadku można uzyskać dwiema drogami:
Przez sąd – Jeśli wciąż konflikt co do sposobu podziału spadku.
Przez notariusza – jeśli spadkobiercy są zgodni i stawią się razem u notariusza.
Podział spadku nie należy do najłatwiejszych czynności prawnych. Poza tym cały proces może zabrać sporo czasu. Niemniej jednak, warto pamiętać, że większa zgodność spadkobierców zaowocuje szybkim i pozytywnym zakończeniem sprawy. Jeśli masz więcej pytań na ten temat, znajdź dobrego adwokata, który zajmuje się konkretnymi sprawami. Możesz wyszukać w Internetowej wyszukiwarce wpisując odpowiednie frazy, np. :”Adwokaci podział majątku Wrocław”, czy “Adwokaci spadek Wrocław”. Warto podać konkretne miasto, aby wyszukiwania były uściślone.
Życzymy powodzenia!