Podział majątku otrzymanego w spadku

Pojęciem spadku można określić prawa i obowiązki zmarłego, które na drodze dziedziczenia przechodzą na spadkobierców. Choć wspomniane „prawa i obowiązki” z reguły oznaczają prawo do posiadania majątku, to mogą one dotyczyć także wielu innych spraw.

Jeśli wiesz, że w przyszłości czeka na Ciebie spadek majątkowy, to z pewnością zadajesz sobie wiele pytań. Czy ktoś inny także ma prawo do części spadku? Jak dokonać podziału spadku majątkowego, jeśli zajdzie taka potrzeba? Ten krótki artykuł pomoże Ci znaleźć odpowiedź na powyższe pytania.

Otóż kwestią zasadniczą jest, że podzielenie spadku składa się z dwóch kroków. W pierwszym ustala się, kto ma prawo do odziedziczenia dóbr przekazywanych w spadku. Na jakiej podstawie się je przydziela? Najważniejszym dokumentem, który to sankcjonuje, jest testament. To w nim spisana jest wola zmarłego, który sam zdecydował jak podzielić swoje własności. Jeśli więc testament został sporządzony i istnieje, to spadkobiercami zostaną osoby wymienione w dokumencie. Prawa do spadku można uzyskać dwiema drogami:

  1. Droga sądowa – sąd musi rozpatrzyć roszczenia wszystkich osób, które twierdzą, że spadek im się należy. Aby rozważono także Twoje prawo do otrzymania części spadku, musisz wystąpić wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Sąd postara się rozpatrzyć sprawiedliwie wszystkie złożone wnioski rozważając dostępne dowody i dokumenty (np. testament), po czym przyzna poszczególnym osobom prawa do części spadku.
  2. Droga notarialna – Jeśli spadkobiercy są jasno i wyraźnie ustaleni i nikt spoza ich grona nie rości sobie praw do spadku, całą sprawę można załatwić u notariusza. Oczywiście wymaga to absolutnej zgodności wszystkich spadkobierców oraz ich jednoczesnego stawienia się u notariusza.
    Drugi krok zdaje się być sporo łatwiejszy. Jest to podział spadku na części między ustalonych wcześniej spadkobierców. Sprawę tę załatwia się tak samo jak w kroku pierwszym, czyli:

Przez sąd – Jeśli wciąż konflikt co do sposobu podziału spadku.
Przez notariusza – jeśli spadkobiercy są zgodni i stawią się razem u notariusza.

Podział spadku nie należy do najłatwiejszych czynności prawnych. Poza tym cały proces może zabrać sporo czasu. Niemniej jednak, warto pamiętać, że większa zgodność spadkobierców zaowocuje szybkim i pozytywnym zakończeniem sprawy. Jeśli masz więcej pytań na ten temat, znajdź dobrego adwokata, który zajmuje się konkretnymi sprawami. Możesz wyszukać w Internetowej wyszukiwarce wpisując odpowiednie frazy, np. :”Adwokaci podział majątku Wrocław”, czy “Adwokaci spadek Wrocław”. Warto podać konkretne miasto, aby wyszukiwania były uściślone.
Życzymy powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × 4 =