Poznaj najskuteczniejsze techniki szybkiego zapamiętywania

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Skuteczne zapamiętywanie bywa często bardzo trudne i problematyczne dla wielu osób. Istnieje jednak wiele technik, które sprawiają, że nawet najbardziej wymagające informację można zapamiętać w prosty i przyjemny sposób, wcale nie poświęcając tej czynności tak dużo czasu, jak mogłoby to się wydawać. Wystarczy w kłopotliwych sytuacjach, wymagających szybkiego zapamiętania dużej ilości informacji zastosować się do jednego z kilku popularnych tricków. Najpopularniejszą metodą jest stosowanie tak zwanych mnemotechnik, Pomocne w zapamiętywaniu jest kojarzenie ze sobą elementów, które musimy zapamiętać. Można więc tworzyć z nich barwne historie – na przykład związane z pierwszymi literami poszczególnych słów. Można także z zapamiętywanym materiałem tworzyć skojarzenia.

Przy zapamiętywaniu pomocne jest także tworzenie tak zwanych map myślowych. Dzięki zaangażowaniu obu półkul mózgu możliwe jest szybsze i bardziej wydajne zapamiętywanie. Przy tworzeniu takich map w których posługujemy się hasłami i uproszczonymi schematami warto stosować również wcześniej wymienione techniki – na przykład skojarzenia. Dla wielu osób pomocne jest również wykorzystywanie podczas tworzenia skryptów i map myślowych kolorowych markerów czy zakreślaczy – w ten sposób zwracamy większą uwagę na zapisane słowa i terminy, co sprzyja lepszemu zapamiętywaniu. Pomocne w zapamiętywaniu jest także ręczne spisywanie informacji, które musimy zapamiętać – w ten sposób doskonale skupiamy się na opracowanym materiale i tym samym nasza pamięć działa o wiele bardziej wydajnie.

Podczas intensywnego wysiłku i nauce związanej z zapamiętywaniem warto robić krótkie przerwy – najlepiej jest wtedy wykonać kilka prostych ćwiczeń czy pójść na krótki spacer. Dotleniony mózg i organizm sprzyja lepszemu zapamiętywaniu informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Gustaw 24.08.2017

    Ważne też jest dobre odżywianie. Zdrowo odżywiony mózg o wiele lepiej przyswaja informacje, przekonałem się o tym wiele razy