Rodzaje i zastosowanie podkładek

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dla nieznających się na budowlance wykorzystanie podkładki często może się wydawać zbędne, jednak jest to bardzo ważny dla jakości połączenia śrubowego element pomocniczy. Podkładki stosuje się, aby odseparować śrubę/nakrętkę od spajanego materiału. Poprawia to jakość mocowania przez zmniejszenie prawdopodobieństwa rozluźnienia połączenia. Często też używa się podkładek do zwiększenia dociskanej powierzchni, poprzez zastosowanie podkładek o szerokim rancie. Mimo tak „prostego” zastosowania można rozróżnić sporo rodzajów podkładek, które w zależności od rodzaju spojenia powinny być odpowiednio zastosowane.

Rodzaje podkładek

Podkładki zwykłe – stosowane w przypadku potrzeby uchronienia spajanych materiałów przed zarysowaniem lub odkształceniem spowodowanym dokręcaniem śruby.

Podkładki zabezpieczające przed odkręceniem – do tej kategorii zaliczają się podkładki sprężynowe, odginane, stożkowe, które dzięki swojej budowie sprawiają, że połączenie jest mocniejsze. Istnieją jeszcze klinowe podkładki, które jak sama nazwa wskazuje, nałożone na połączenie śrubowe tworzą efekt klina i efektywnie zabezpieczają przed rozkręceniem się mocowania.
Podkładki wyrównujące – używane w przypadku połączeń, których kształt nie pozwala na zastosowanie standardowych podkładek o poziomej strukturze. Wykorzystuje się wówczas produkt, który z jednej strony jest dostosowany do śruby, z drugiej zaś do kształtu spojenia (np. element o kształcie walca, wymaga podkładki o profilu okrągłym).

Zanim następnym razem będziesz coś skręcał zastanów się jaki rodzaj podkładki będzie Ci potrzebny, bo jakość spojeń często odpowiada za bezpieczeństwo używanych przez nas urządzeń.

Artykuł napisany we współpracy z producentem śrubek i nakrętek – Kristal.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*