Sposoby na przechowywanie cennych dzieł sztuki – jak to robić współcześnie

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zasoby muzeów składają się ze znacznej liczby drogocennych eksponatów. Są to dzieła malarskie, rzeźby, dawne księgi, manuskrypty i oryginały starych dokumentów. Nie wszystkie z nich są na co dzień prezentowane w salach muzealnych lub gablotach. Część zbiorów pozostaje w magazynach – albo ze względu na brak wystarczająco dużej przestrzeni wystawienniczej, albo z powodu złego stanu bardzo starych dzieł sztuki. Niektóre wymagają przechowywania w szczególnych warunkach dotyczących wilgotności i temperatury powietrza, inne zaś, wykonane na przykład techniką pastelową – blakną pod wpływem światła. Co można zrobić, aby umożliwić w inny sposób obejrzenie tych cennych zbiorów przez szeroką grupę odbiorców?

Cyfrowe utrwalanie dóbr kultury i sztuki

Nowoczesną metodą rejestrowania oryginalnego dzieła jest digitalizacja. Jest to nadawanie cyfrowych postaci różnym obiektom wizualnym i przechowywanie ich w formie skompresowanych plików w pamięci komputera. Celem digitalizacji jest umożliwienie oglądu dzieł ukrytych w magazynach, ale również tych wystawionych, poprzez prezentowanie ich w internetowych katalogach, udostępnianie online szerszej publiczności, oraz tworzenie multimedialnej prezentacji wnętrz muzeów. Takimi rozwiązaniami, z zastosowaniem nowoczesnych technologii, zajmuje się zespół specjalistów dostępnych pod adresem http://artreal.pl. Dzięki ich współpracy z innymi profesjonalistami, z zakresu historii sztuki, konserwacji zabytków i technik multimedialnych, stosowane są najlepsze sposoby na przechowywanie dzieł sztuki.

 Jakie zastosowanie ma digitalizacja?

Do pewnego czasu, muzea i galerie sztuki funkcjonowały w tradycyjnej formie – obrazy na ścianach, rzeźby pośrodku sali i eksponaty w gablotach. Obecnie wielu muzealników korzysta z nowoczesnych technik, jak chociażby wspomniana digitalizacja. W salach wystawowych zainstalowano stanowiska multimedialne, w których zwiedzający mogą dokładniej obejrzeć zasoby muzeum, ze szczegółowymi opisami dzieł i sylwetek ich twórców. Do wykonywania tych prezentacji używany jest sprzęt najnowszej generacji, przez co obiekty przestrzenne zarejestrowane w formacie 3D, mogą być ukazywane z różnych perspektyw. Modele 3D są też wykorzystywane przez projektantów wnętrz muzealnych, do wprowadzania zmian w dotychczasowym układzie ekspozycji. Dzieła sztuki w formie zdigitalizowanej mogą być udostępniane edukatorom i wykładowcom uczelni artystycznych, naukowcom zajmującym się badaniem materialnych form dziedzictwa kulturowego, oraz innym muzealnikom na całym świecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*