Sposoby na przechowywanie cennych dzieł sztuki – jak to robić współcześnie

Zasoby muzeów składają się ze znacznej liczby drogocennych eksponatów. Są to dzieła malarskie, rzeźby, dawne księgi, manuskrypty i oryginały starych dokumentów. Nie wszystkie z nich są na co dzień prezentowane w salach muzealnych lub gablotach. Część zbiorów pozostaje w magazynach – albo ze względu na brak wystarczająco dużej przestrzeni wystawienniczej, albo z powodu złego stanu bardzo starych dzieł sztuki. Niektóre wymagają przechowywania w szczególnych warunkach dotyczących wilgotności i temperatury powietrza, inne zaś, wykonane na przykład techniką pastelową – blakną pod wpływem światła. Co można zrobić, aby umożliwić w inny sposób obejrzenie tych cennych zbiorów przez szeroką grupę odbiorców?

Cyfrowe utrwalanie dóbr kultury i sztuki

Nowoczesną metodą rejestrowania oryginalnego dzieła jest digitalizacja. Jest to nadawanie cyfrowych postaci różnym obiektom wizualnym i przechowywanie ich w formie skompresowanych plików w pamięci komputera. Celem digitalizacji jest umożliwienie oglądu dzieł ukrytych w magazynach, ale również tych wystawionych, poprzez prezentowanie ich w internetowych katalogach, udostępnianie online szerszej publiczności, oraz tworzenie multimedialnej prezentacji wnętrz muzeów. Takimi rozwiązaniami, z zastosowaniem nowoczesnych technologii, zajmuje się zespół specjalistów dostępnych pod adresem http://artreal.pl. Dzięki ich współpracy z innymi profesjonalistami, z zakresu historii sztuki, konserwacji zabytków i technik multimedialnych, stosowane są najlepsze sposoby na przechowywanie dzieł sztuki.

 Jakie zastosowanie ma digitalizacja?

Do pewnego czasu, muzea i galerie sztuki funkcjonowały w tradycyjnej formie – obrazy na ścianach, rzeźby pośrodku sali i eksponaty w gablotach. Obecnie wielu muzealników korzysta z nowoczesnych technik, jak chociażby wspomniana digitalizacja. W salach wystawowych zainstalowano stanowiska multimedialne, w których zwiedzający mogą dokładniej obejrzeć zasoby muzeum, ze szczegółowymi opisami dzieł i sylwetek ich twórców. Do wykonywania tych prezentacji używany jest sprzęt najnowszej generacji, przez co obiekty przestrzenne zarejestrowane w formacie 3D, mogą być ukazywane z różnych perspektyw. Modele 3D są też wykorzystywane przez projektantów wnętrz muzealnych, do wprowadzania zmian w dotychczasowym układzie ekspozycji. Dzieła sztuki w formie zdigitalizowanej mogą być udostępniane edukatorom i wykładowcom uczelni artystycznych, naukowcom zajmującym się badaniem materialnych form dziedzictwa kulturowego, oraz innym muzealnikom na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć + 12 =