Kto najczęściej korzysta z noktowizorów?

Noktowizory to specjalistyczne urządzenia pozwalające na widzenie w całkowitej ciemności. Każdy sprzęt tego typu składa się z kilku elementów, w tym: obiektywu, wzmacniacza obrazu, elektroniki odpowiadającej za sterowanie, zasilania, a także okularu albo ekranu, w zależności od stopnia zaawansowania.

Noktowizora nie powinno się mylić z termowizorem, ponieważ ten drugi sprzęt służy głównie do wykrywania oraz obserwowania różnych obiektów o temperaturze odmiennej od temperatury otoczenia.

Sprzęt do zastosowań profesjonalnych i amatorskich

Noktowizory to urządzenia wyjątkowo często wykorzystywane do zastosowań profesjonalnych, zwłaszcza przez wojsko (dzięki nim żołnierze widzą przeciwników bez konieczności ujawniania swojej obecności), oddziały paramilitarne, służby wywiadu różnych państw, ale również myśliwych polujących na zwierzynę w nocy. Mogą być też stosowane przy minimalnym oświetleniu, m.in. przez grotołazów w jaskiniach.

Noktowizory wspomagają monitoring obiektów budowlanych nocną porą (również domów prywatnych) oraz służą do realizowania różnych filmów przyrodniczych – bez płoszenia zwierząt poprzez wykorzystanie sztucznego źródła światła. Tego typu urządzenia występują pod wieloma postaciami, co można sprawdzić np. na https://www.spyshop.pl/noktowizory-88.

Wyróżnia się m.in. noktowizory osobiste i będące elementami składowymi wyposażenia pojazdów czy obiektów. Do tej pierwszej grupy zaliczamy lornetki noktowizyjne, lunety instalowane w broni palnej i specjalne gogle noktowizyjne, do drugiej zaś kamery i noktowizory peryskopowe,stosowane zamiast typowych przyrządów obserwacyjnych.

Tekst przygotowany we współpracy ze Spy Shop.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × dwa =