Sprawdzone sposoby na urozmaicenie wnętrza sypialni

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Podczas aranżacji przestrzeni w sypialni często możemy spotkać się z następującym problemem – jak urządzić wnętrze, aby nie było ono nudne? Ilość rozwiązań w sypialni nie jest tak duża, jak w przypadku salonu czy kuchni. Nie oznacza to jednak, że nasza sypialnia musi być nudna. Istnieją bowiem elementy, które świetnie sprawdzą się jako jej urozmaicenie. Są to na przykład, bardzo popularne, drzwi przesuwne wewnętrzne. Nie jest to jednak jedynym akcentem, który pozwoli uczynić naszą sypialnię jedyną w swoim rodzaju. Zatem co może posłużyć nam za urozmaicenie tego pomieszczenia?

Wyposażenie sypialni – komfort, wygoda i design

Sypialnia musi dawać nam poczucie wygody. Stylistyka i umeblowanie pomieszczenia, muszą być na tyle subtelne, aby umożliwiały nam komfortowy wypoczynek. Starajmy się więc unikać przesytu, jeśli chodzi o elementy ozdobne. Doskonale zda egzamin proste lustro lub szafa lustrzana. Urozmaicenie może stanowić także umieszczenie garderoby za łóżkiem, przez co podzielimy przestrzeń ze względu na przeznaczenie nie tylko wizualnie, ale także fizycznie. Da nam to poczucie intymności, dzięki czemu będziemy mogli się w spokoju zrelaksować i oddać w objęcia Morfeusza. Jednocześnie, nasza sypialnia stanie się niezwykle funkcjonalna, swoim wystrojem wpisując się w nasz naturalny cykl dzienny. Po przebudzeniu i wykonaniu codziennych czynności, udajemy się do garderoby, po czym jesteśmy gotowi na rozpoczęcie kolejnego dnia.

Pamiętajmy o tym, że sypialnia powinna być urządzona w sposób prosty i intuicyjny. Dzięki temu, będziemy w stanie przejść kolejne fazy przebudzania łatwo i komfortowo. Stolik nocny, powinien znajdować się jak najbliżej szczytu łóżka, abyśmy mogli umieścić na niej książkę czy okulary bez konieczności wstawania – na stoliku powinna się także znaleźć lampka nocna, która sama w sobie może stanowić urozmaicenie wnętrza. Ciekawym elementem, który możemy wprowadzić do naszej sypialni, jest także łóżko z wezgłowiem – poza interesującym wyglądem, jest to również rozwiązanie bardzo praktyczne.

Czego należy unikać przy aranżowaniu wnętrza sypialni?

Pewne elementy mogą utrudnić nam korzystanie z naszej sypialni, przez co nasze samopoczucie pogorszy się, a sen będzie mniej efektywny. Starajmy się więc nie umieszczać w niej przedmiotów, o które możemy się potknąć – jak posłanie dla psa lub stojak na kapcie. Natomiast meble, w postaci szafy czy komody, stawiajmy w takich miejscach, aby nie stały one na drodze od drzwi sypialnianych do łóżka. Powód jest prosty – kiedy zgasimy światło w sypialni, możemy przez przypadek uderzyć o mebel kolanem lub stopą, co skutkuje bardzo dotkliwym bólem i na pewno nie przyczyni się do przyjemnego wypoczynku.

Oprócz tego, nie wybierajmy oświetlenia, które będzie dawało białe, wyraziste światło, ponieważ po przebudzeniu nasz wzrok nie jest jeszcze przystosowany do tak intensywnej jasności – zwłaszcza w okresie zimowym. Zamiast tego, zdecydujmy się na ciepłe, mało intensywne światło w kolorze żółtym. Zadbajmy o to, aby w oknach pojawiły się zasłony, co umożliwi nam sen w dogodnych warunkach. Nie umieszczajmy również łóżka w pobliżu grzejnika, ponieważ przed zaśnięciem będziemy musieli pamiętać o tym, aby go wyłączyć – wynika to z tego, że wysoka temperatura nie sprzyja zasypianiu, a po przebudzeniu jesteśmy spoceni i męczy nas pragnienie. Z tego względu powinniśmy unikać również ciężkich kołder i grubych narzut ozdobnych. Ciepło emitowane przez nasze ciało, zatrzymane przez lekką pościel, powinno w zupełności wystarczyć.

Funkcja przestrzeni

Przestrzeń, w przypadku sypialni, odgrywa niezwykle ważną rolę. Jest to pomieszczenie, w którym nie może być ciasno, postawmy więc na minimalizm i umieśćmy w niej tylko elementy, które są niezbędne. Ograniczmy ilość mebli, a zamiast nich powieśmy zasłony czy wyposażmy wnętrze w miękkie dywany, które zwiększą nasz komfort i polepszą samopoczucie, co pozwoli nam na udany relaks przed snem. Kolorystyka pomieszczenia powinna być stonowana i neutralna, aby nie wysyłać nam zbyt intensywnych bodźców wzrokowych. Samo pomieszczenie powinno być w miarę możliwości wyciszone, aby dźwięki z sąsiednich pomieszczeń czy z zewnątrz nie zakłócały naszego wypoczynku.

Elementem, który uczyni naszą sypialnię bardziej interesującą, a przy tym ułatwi zasypianie, będzie malowidło na suficie – może ono przedstawiać nocne niebo lub układ planet. W nocy będzie elementem, który odwróci naszą uwagę od niepotrzebnych myśli i ułatwi wprowadzenie się w odpowiedni nastrój. Za dnia natomiast, będzie stanowić niecodzienne urozmaicenie wystroju, które sprawi, że wnętrze naszej sypialni, będzie naprawdę jedyne w swoim rodzaju.

Nie powinniśmy przesadzać z elementami ozdobnymi. Dwa czy trzy akcenty artystyczne w zupełności wystarczą. Pamiętajmy, że sypialnia, jako część domu, nie pełni funkcji reprezentatywnej naszego domu, więc nie potrzebuje ona znacznej ilości misternie wykonanych elementów. Dobrym pomysłem, będzie umieszczenie takowych w salonie, gdzie w świetle dziennym, z pewnością zachwycą niejednego gościa, który zawita w nasze progi.

Materiały i tkaniny, które świetnie się sprawdzą w sypialni

W sypialni znajduje się wiele elementów, które wykonuje się z różnego rodzaju tkanin czy innych materiałów. To, jakie są właściwości owych materiałów, przekłada się bezpośrednio na to, jak czujemy się w naszej sypialni i stanowi element decydujący jeśli chodzi o wygodę podczas korzystania z niej. Dywany, które mamy zamiar umieścić w tym pomieszczeniu, powinny być wykonane z delikatnych, miękkich materiałów, które będą przyjemne w dotyku dla naszych stóp, co pozytywnie wpłynie na nasz układ nerwowy i pozwoli uspokoić się po męczącym i intensywnym dniu. Najlepiej, aby były to tkaniny naturalne, jak bawełna czy wełna, ponieważ nie wydzielają one szkodliwych substancji i nieprzyjemnego zapachu.

Kolejnym elementem sypialni, wykonanym z materiału, są zasłony lub firany – najlepsze właściwości, zarówno pod względem dotykowym jak i wizualnym, posiada jedwab. Ta niesamowicie delikatna w dotyku tkanina, daje przyjemne uczucie chłodu przy kontakcie. Równie dobrze co w przypadku zasłon, sprawdzi się także jako materiał wykonania pościeli. Niemal dosłownie będziemy mogli dzięki niemu zanurzyć się w prześcieradło, a całe napięcie zgromadzone w naszym ciele momentalnie uleci, pozwalając nam na niezwykle komfortowy i przyjemny wypoczynek.

Jeśli zaś chodzi o materiał, z którego powinien być wykonany materac, mamy tutaj dużo większą dowolność, ponieważ wygoda zależy tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji. Możliwości, które są na rynku jest wiele – możemy mieć więc pewność, że znajdziemy produkt, który spełni nasze oczekiwania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*