Stół wibracyjny do betonu znajduje zastosowanie w zagęszczaniu masy betonowej. W związku z tym stanowi jeden z podstawowych elementów na każdej budowie. Kompatybilne z nimi formy – stalowe lub aluminiowe – stosowane są zarówno do wyrobów małogabarytowych, jak i wielkogabarytowych. Stolik wibracyjny, aby prawidłowo spełniał swoje zadanie, powinien przede wszystkim charakteryzować się odpowiednią wielkością. Standardowe wymiary wynoszą między innymi 500 × 700 mm, 700 × 900 mm czy 900 × 1200 mm. Wielu producentów oferuje również wykonanie stolika na zamówienie, co pozwala dostosować jego wymiary do niestandardowych rozmiarów produkcji.
Stoły wibracyjne wykorzystywane są w zależności od potrzeb. Najczęściej jednak do formowania lub zagęszczania w opakowaniach (workach lub skrzynkach) wyrobów o konsystencjach sypkich, zarówno suchych jak i mokrych. Urządzenia posiadają jeden lub dwa napędy bezwładnościowe albo opcjonalnie wibratory pneumatyczne, co jest uzależnione od rodzaju ruchu blatu (kołowego lub pionowego).
Do jakiego rodzaju prac wykorzystywane są stoły wibracyjne? Oprócz wspomnianego zagęszczania i formowania, znajdują zastosowanie w testowaniu podzespołów (np. opakowań, podzespołów motoryzacyjnych, elektroniki), zagęszczania różnego rodzaju materiałów (np. betonu prefabrykowanego i polimerowego, mas żaroodpornych, piasku formierskiego). Ponadto do spłaszczania worków, wyrównywania powierzchni materiałów sypkich, a także wstrząsania i separowania oklejeń.