Transport dużych i ponadnormatywnych ładunków nazywany jest transportem ponadgabarytowym. Przewóz takich przedmiotów normują przepisy prawne w zakresie specjalnego traktowania oraz organizacji ich transportu niezależnie od tego czy dotyczy on drogi morskiej, czy lądowej. Jakie są więc zasady transportu nienormatywnego, co on obejmuje oraz z czym należy się liczyć, podejmując się takiej przesyłki?
Transport ponadnormatywny obejmuje swoim zakresem takie ładunki, które nie mieszczą się w standardowej wielkości. Do ich przewozu wymagane jest uzyskanie specjalnego zezwolenia, a to można otrzymać w wyniku przedłożenia niezbędnej dokumentacji. Dlaczego tak jest? Otóż przewóz np. maszyn rolniczych wymaga szczególnej uwagi co do sposobu jak i środka transportu by w ogóle mogło do niego dojść. Do tego dochodzi jeszcze zaplanowanie trasy przewozu wybranej metody. Nawet wykwalifikowana firma i metoda dostarczenia nie gwarantuje powodzenia, gdyż transport danego rodzaju produktu może być ograniczony w przypadku trasy drogowej (wiadukty, mosty, ronda), a wszelkie modyfikacje ciągną za sobą koszty. Dlatego tak ważne jest dostosowanie sposobu przewozu do indywidualnego zamówienia.
Każdy przewóz musi odbywać się z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa. Transport umożliwia dzięki temu podjęcie się nawet najbardziej unikalnych zleceń indywidualnych np. transport maszyn rolniczych. Dostawa może polegać na dostarczeniu maszyny budowlanych i szynowych, statków i pojazdów specjalistycznych, a nawet elementów instalacji czy jachtów. Transport ponadwymiarowy umożliwia także przetransportowanie sprzętu górniczego, elektrowni wiatrowych, całych hal i magazynów czy linii produkcyjnych. Przy obecnej logistyce i rozwiązaniach technologicznych ładunek o nietypowych rozmiarach nie jest już jednak przeszkodą.