Zanim zaczniesz budować dom

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, które wymaga nie tylko sporego nakładu finansowego, ale też dobrego planowania. Sporo rzeczy trzeba załatwić i zaplanować zanim zaczniesz budować swoich własnych czterech ścian.

Projekt

Na etapie projektu powstaje nie tylko zarys domu i szczegóły konstrukcyjne, ale również projekt instalacji wodnej, kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej czy grzewczej. Wiele prac związanych z tymi instalacjami trzeba wykonać już na etapie wylewania fundamentów.

Na przykład trzeba wtedy dokonać zakupu odpowiednich kabli i przewodów, które połączą przyłącze energetyczne z rozdzielnicą, która ma się znajdować w budynku. Takie kable trzeba ułożyć w ziemi na odpowiedniej głębokości. Można je również umieścić w rurze karbowanej. Dużo solidnych kabli oraz przewodów znajdziesz m.in. tutaj: https://www.elektromarketania.pl/45-kable-i-przewody/.

Po wykopaniu rowu o głębokości około 60 cm przewód kładzie się w ziemi, po czym przykrywa warstwą piasku, a następnie oznacza to miejsce niebieską folią kablową.

Oświetlenie

Zasilanie trzeba też doprowadzić do budynków gospodarczych lub baraku, które będą użytkowane w czasie budowy. Na czas budowy trzeba robotnikom zapewnić odpowiednie oświetlenie na wypadek konieczności pracy po zmroku. W tym celu na placu budowy należy zainstalować oprawy oświetleniowe, najlepiej na słupach lub wysięgnikach.

Żeby takie oświetlenie nie zrujnowało naszego portfela, można zastosować halogeny led, które generują sporo światła przy niemal dziesięciokrotnie mniejszym poborze prądu w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami halogenowymi. Halogeny można również podłączyć do czujnika ruchu, co może odstraszyć potencjalnych intruzów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*