Co to jest lustro weneckie i na jakiej zasadzie działa?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W XXI wieku wszyscy oglądamy telewizję, w tym seriale i filmy kryminalne. W niemal każdej z takiej produkcji możemy zobaczyć pokój przesłuchań, gdzie podejrzanemu o dokonanie zbrodni kryminaliście przyglądają się detektywi, którzy nie są przez niego widziani ze względu na zastosowanie weneckiego lustra. Podczas, gdy on ze swojej strony widzi jedynie odbicie samego siebie i służącego przesłuchaniom pomieszczenia, obserwujący doskonale widzą każdy szczegół jego zachowania. Czemu jednak tak się dzieje i jakie właściwości sprawiają, że powstanie lustra weneckiego jest w ogóle możliwe?

Fizyka jest piękna 

I bardzo przydatna. Lustra weneckie nie powstały wbrew pozorom specjalnie na cele kryminologii. Wykorzystuje się do wielu różnych celów, a zasada ich działania nie jest szczególnie skomplikowana. To po prostu zwierciadła półprzepuszczalne, które odbijają część docierającego doń światła, resztę przepuszczając. Odbijanie przez takie zwierciadło jest na tyle silne, że obraz przypomina ten znany ze zwykłego lustra. Sprawia to, że są one doskonałe jako materiał przeciwsłoneczny i często używa się ich chociażby na elewacjach biurowych budynków. Spełniają wtedy dwie funkcje: chronią pracowników biurowca przed słońcem, a jednocześnie powodują, że nie widać co dzieje się w środku.

By zrozumieć, jak popularne jest takie rozwiązanie, wystarczy zajrzeć na http://foliggo.com/oferta/folie-przeciwsloneczne/. Należy jednak mieć świadomość, że takie rozwiązanie na mniejszą skalę stosuje się także w okularach przeciwsłonecznych i ochronnych. To uniwersalna opcja, która ma naprawdę szerokie zastosowanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*