Co warto wiedzieć o bezpiecznikach?

Bezpieczniki są niezwykle często montowane w różnego rodzaju urządzeniach oraz w układach. Swoją popularność zawdzięczają m.in. możliwości ich szerokiego wykorzystania. Ich głównym zadaniem jest zapobieganie przepływowi prądu, cechującego się zbyt dużym natężeniem. W efekcie bezpiecznik, jak sama nazwa wskazuje, zabezpiecza urządzenia lub cały układ przed uszkodzeniem. Jakie modele można najczęściej spotkać na rynku?

Rodzaje bezpieczników

Ze względu na swoją budowę i sposób działania, większość bezpieczników jest jednorazowa, choć można też spotkać modele wielokrotnego użytku. Jak dzielimy bezpieczniki?

  • Budowa popularnych modeli topikowych jest oparta o szklaną lub stworzoną z tworzywa sztucznego rurkę. Wewnątrz konstrukcji znajduje się drut wykonany ze specjalnego stopu metalu. Od jego przekroju poprzecznego zależy wytrzymałość prądowa. W momencie, gdy prąd będzie cechował się zbyt dużym natężeniem, drut się przepali i obwód zostanie zamknięty.
  • Z kolei bezpieczniki polimerowe są wykorzystywane m.in. w urządzeniach elektronicznych. Ich zasada działania jest bardzo prosta. Jeśli przepływa przez nie prąd, to zaczynają się one nagrzewać. Jednocześnie wzrasta również rezystancja. W sytuacji, gdy natężenie będzie zbyt duże, przepływ prądu zostanie ograniczony do minimum.

Sklep z elektroniką AVT oferuje bezpieczniki szklane, kubkowe, polimerowe, termiczne, oraz wyłączniki nadprądowe.  Na https://sklep.avt.pl/category/bezpieczniki można znaleźć modele cechujące się różnym prądem znamionowym, od 100 mA do 30 A. W zapasowe bezpieczniki powinni wyposażyć się także właściciele samochodów, ponieważ wiele usterek można szybko usunąć właśnie dzięki wymianie tych elementów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *