Co warto wiedzieć o bezpiecznikach?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Bezpieczniki są niezwykle często montowane w różnego rodzaju urządzeniach oraz w układach. Swoją popularność zawdzięczają m.in. możliwości ich szerokiego wykorzystania. Ich głównym zadaniem jest zapobieganie przepływowi prądu, cechującego się zbyt dużym natężeniem. W efekcie bezpiecznik, jak sama nazwa wskazuje, zabezpiecza urządzenia lub cały układ przed uszkodzeniem. Jakie modele można najczęściej spotkać na rynku?

Rodzaje bezpieczników

Ze względu na swoją budowę i sposób działania, większość bezpieczników jest jednorazowa, choć można też spotkać modele wielokrotnego użytku. Jak dzielimy bezpieczniki?

  • Budowa popularnych modeli topikowych jest oparta o szklaną lub stworzoną z tworzywa sztucznego rurkę. Wewnątrz konstrukcji znajduje się drut wykonany ze specjalnego stopu metalu. Od jego przekroju poprzecznego zależy wytrzymałość prądowa. W momencie, gdy prąd będzie cechował się zbyt dużym natężeniem, drut się przepali i obwód zostanie zamknięty.
  • Z kolei bezpieczniki polimerowe są wykorzystywane m.in. w urządzeniach elektronicznych. Ich zasada działania jest bardzo prosta. Jeśli przepływa przez nie prąd, to zaczynają się one nagrzewać. Jednocześnie wzrasta również rezystancja. W sytuacji, gdy natężenie będzie zbyt duże, przepływ prądu zostanie ograniczony do minimum.

Sklep z elektroniką AVT oferuje bezpieczniki szklane, kubkowe, polimerowe, termiczne, oraz wyłączniki nadprądowe.  Na https://sklep.avt.pl/category/bezpieczniki można znaleźć modele cechujące się różnym prądem znamionowym, od 100 mA do 30 A. W zapasowe bezpieczniki powinni wyposażyć się także właściciele samochodów, ponieważ wiele usterek można szybko usunąć właśnie dzięki wymianie tych elementów.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*