Czym są chelaty nawozowe i do czego są potrzebne?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wszyscy hodowcy roślin zastanawiają się, w jaki sposób zwiększyć plony swoich upraw. Obecnie, oprócz tradycyjnego nawożenia doglebowego, niezbędne jest także wykorzystanie nawozów podawanych dolistnie. Świetnym przykładem będą tutaj chelaty. Warto zatem poznać bliżej tego typu produkty.

Wszystkie niezbędne składniki

Chelaty to związki, które tworzą połączenie kationów metalu takich jak np. żelazo, miedź, mangan oraz cynk z nośnikiem chelatora. W ten sposób ułatwiają one roślinom pobieranie z gleby niezbędnych dla ich wzrostu substancji mineralnych. Ma to ogromne znaczenie dla wielkości przyszłych plonów, ponieważ zawartość istotnych składników w ziemi jest mocno zróżnicowana. Co więcej, jeśli nawet dany teren obfituje w ważne mikroelementy, to najczęściej występują one w bardzo słabo przyswajalnej postaci. Dlatego każdy hodowca powinien zdecydować się na stosowanie preparatów chelatowych takich jak na przykład: https://arkop.pl/nawozy/chelaty-edta-dtpa-eddha-eddhsa-hga/.

Tego typu związki powinny być używane szczególnie w okresach niekorzystnych warunków środowiskowych, które utrudniają roślinie skuteczne odżywianie się, bądź w czasie konkretnej fazy wzrostu rośliny. W ten sposób możemy zapewnić swoim uprawom doskonałą kondycję i tym samym uniknąć strat wynikających ze złej pogody. Warto więc uzupełnić obecne metody nawożenia roślin o te znacznie bardziej innowacyjne i efektywne. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się idealnym wzrostem naszych zbóż oraz udanymi i obfitymi zbiorami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*