Sny są sposobem umysłu na przetwarzanie informacji i emocji, które mogły zostać stłumione w ciągu dnia. W rzeczywistości jedno z badań wykazało, że osoby, które miały więcej snów, częściej doświadczały pozytywnych emocji na jawie.
Ale co z tymi wszystkimi koszmarami? Jeśli sny są tylko sposobem dla mózgu na przepracowanie problemów, dlaczego niektóre z nich wydają się tak przerażające?
Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie sny są koszmarami – niektóre wydają się wręcz przyjemne. Rodzaje snów, które mamy, różnią się w zależności od naszych osobowości i aktualnych sytuacji życiowych, ale istnieje kilka teorii na temat tego, dlaczego w ogóle śnimy.
Sny służą kilku celom:
– pomagają nam przetwarzać emocje, które tłumiliśmy w ciągu dnia; dają nam możliwość odkrywania nowych pomysłów;
– dają nam czas na przećwiczenie przyszłych działań;
– działają jako twórcze ujście dla naszych podświadomych umysłów.
Sny dają nam również wgląd w to, co dzieje się wewnątrz naszych nieświadomych umysłów, co może być przydatne, gdy chodzi o rozwiązywanie problemów lub wymyślanie rozwiązań dla skomplikowanych sytuacji.
Treść Twoich snów zależy w dużej mierze od tego, jak dużo śpisz i jak dobrze czujesz się po przebudzeniu rano. Jeśli byś jednak potrzebował konsultacji w sprawie ich interpretacji, możesz zawsze skorzystać ze wsparcia specjalistów, takich jak m.in. siedemzrodel.pl, czyli zaufanego gabinetu psychoterapeutycznego.