Elementy aparatury sterowniczej

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Automatyka przemysłowa pozwala firmom nawiązywać walkę z najlepszymi na rynku. Dawno minęły już czasy, gdy możliwe było podtrzymanie konkurencyjności wykorzystując jedynie siłę ludzkich rąk. Instalacje automatyki są bardzo skomplikowane, a posiadają kilka współpracujących ze sobą warstw. Jest to między innymi warstwa mechaniczna, elektryczna, elektroniczna oraz informatyczna. Nie można tutaj pominąć tak zwanej aparatury sterowniczej, która służy do kontroli rozmaitych podzespołów. 

Podzespoły wykonawcze

Sterowanie odbywa się za pomocą sygnałów, które wystawiają na swoje wyjścia urządzenia elektroniczne. Sygnały te nie mają dużej wydajności prądowej, dlatego też nie można za ich pomocą zasilać mocnych odbiorników prądu. Dlatego też stosuje się tutaj przekaźniki oraz styczniki. Ponieważ są to części eksploatacyjne, mogą one z czasem ulec zużyciu i przestać funkcjonować. Aby uniknąć długich przestojów w pracy, stosuje się specjalne gniazda i podstawki, umożliwiające natychmiastowe wyjęcie podzespołu i zastąpienie go nowym.

Czujniki i aktuatory

Aparatura sterownicza to również cały szereg urządzeń, który zbiera informacje z różnych miejsc maszyny i umożliwia ich przetwarzanie poprzez elementy elektroniczne i informatyczne. Nie można nie wspomnieć tutaj o czujnikach, zarówno optycznych, mechanicznych, temperaturowych i tak dalej. Aktuatory to natomiast między innymi silniki krokowe, które pozwalają na precyzyjne ustalanie pozycji różnych elementów wykonawczych maszyn. Na stronie https://hazbi.com/pl/c/Finder/2222262 można zapoznać się z wyglądem oraz dokładną charakterystyką techniczną różnych elementów aparatury sterowniczej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*