Grafika 3D – Zastosowanie i najpopularniejsze programy

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Grafika 3D jest rodzajem grafiki wektorowej. Dzieje się tak, ponieważ są one zdefiniowane przez model matematyczny, a nie obraz. Grafika 3D jest używana do wielu rzeczy, takich jak filmy, gry i aplikacje wirtualnej rzeczywistości. Grafika 3D może być tworzona przy użyciu modelu generowanego komputerowo lub pozyskiwana z rzeczywistego obiektu w procesie zwanym fotogrametrią. Modele 3D mogą być wykorzystywane na wiele sposobów i można je oglądać pod dowolnym kątem bez utraty jakości. Można nimi również łatwo manipulować za pomocą różnych programów, które pozwalają użytkownikom obracać, zmieniać kolory i skalować je w górę lub w dół.

Jak tworzona jest grafika 3D?

Modele 3D są tworzone za pomocą programów takich jak Maya, 3ds Max i Blender. Programy te pozwalają użytkownikom stworzyć kształt obiektu, a następnie dodać tekstury dla różnych powierzchni (takich jak metal czy drewno). Po utworzeniu modelu 3D artyści mogą wykorzystać go w swoich projektach, importując go do innego programu, takiego jak Unity. Artyści mogą również tworzyć modele 3D przy użyciu techniki zwanej fotogrametrią, która polega na wykonaniu setek zdjęć obiektu, a następnie użyciu oprogramowania do zszycia ich w jeden model.

Gdzie wykorzystuje się efekty 3D?

Chociaż grafika 3D jest często wykorzystywana do tworzenia złożonych i realistycznych światów wirtualnych, może być również stosowana do tworzenia sztuki imitującej rzeczywistość. Efekt ten uzyskuje się dzięki zastosowaniu tych samych technik, które są wykorzystywane w fotografii lub filmach. Artysta używa kamery (lub wielu kamer), aby zarejestrować obrazy rzeczywistego obiektu lub sceny, które są następnie łączone w jeden obraz za pomocą oprogramowania komputerowego. Do najczęstszych rodzajów dzieł sztuki 3D należą obrazy, rzeźby i rysunki. Przykłady sztuki 3D obejmują rzeźby wykonane z siatki drucianej lub gliny, fotografie krajobrazów i obiektów martwej natury wykonane pod różnymi kątami, a także animacje, które przedstawiają poruszające się obiekty. Wejdź na stronę https://www.cadsol.pl/produkty/3dexperience/, żeby przeczytać więcej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*