Jak należy ładować akumulator w samochodzie?

Akumulator w samochodzie to niezwykle ważna jego część, która odpowiada za działanie instalacji elektrycznej pojazdu w czasie postoju, a więc wtedy, gdy alternator nie jest w stanie doładowywać go za pomocą momentu obrotowego wytwarzanego podczas jazdy. Brzmi skomplikowanie, ale tak naprawdę akumulator to proste urządzenie, które magazynuje energię elektryczną, pozwalając w pełni korzystać z samochodu. Niezwykle ważnym elementem jego funkcjonowania jest jego odpowiednie ładowanie.

Ładowanie akumulatora samochodowego – o czym pamiętać?

Jeżeli akumulator ładowany jest głównie podczas jazdy, to aby zapobiegać jego rozładowaniu potrzebny jest wspomniany już alternator, ale także regulator napięcia, dostępny m.in. na witrynie https://sklep.prostowniki-akumulatory.pl/ladowanie-akumulatora-przez-alternator-prawidlowe-napiecie-n-82.html, dbający o odpowiednie napięcie w całej instalacji. Dzięki niemu energia nie będzie wykorzystywana w zbyt dużej ilości, a prądnica poradzi sobie w stałym jej dostarczaniu do akumulatora.

Jeżeli chodzi o ładowanie stacjonarne, to tu sprawa wygląda nieco inaczej. Po pierwsze proces ładowania najlepiej przeprowadzić w wentylowanym pomieszczeniu, a nie na zewnątrz. Jeżeli będą to tanie akumulatory wysokiej jakości, to wybór miejsca może jednak nie mieć aż tak dużego znaczenia. Najważniejsze to pamiętać o tym, by używać prądu o niskim natężeniu. Wydłuży to proces ładowania, ale nie będzie miało negatywnego wpływu na żywotność akumulatora. Gdy użyjemy wysokiego natężenia, to żywotność ta może się skrócić. Klemy należy podłączyć solidnie i nie doprowadzać do iskrzenia pomiędzy nimi a ładowaną baterią. Prostownik użyty do ładowanie powinno się podłączać ponownie, po każdym wyjęciu wtyczki z gniazda. Takie działania pozwolą właściwie naładować akumulator i zapobiegną jego uszkodzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + osiemnaście =