Jak weryfikować kandydatów na pracowników?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W naszym kraju wiele firm poszukujących nowych pracowników w celu ich weryfikacji ogranicza się jedynie do okresu próbnego, czyli przeprowadza ten proces dopiero po zatrudnieniu danej osoby. To ogromny błąd, ponieważ podstawowe informacje na temat przeszłości zawodowej i osobistej kandydata można w łatwy sposób zdobyć już na wstępnym etapie – przeglądania CV. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku instytucji finansowych, w których powinny pracować osoby cieszące się maksymalnym zaufaniem.

Kilka kluczowych metod

W ostatnim czasie sporo się mówi na temat sprawdzania przyszłych pracowników przez pracodawców jeszcze przed ich zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Ma to znaczenie zwłaszcza w dużych korporacjach, uznawanych za liderów na rynku, gdzie bardzo wielu kandydatów wysyła swoje aplikacje drogą mailową lub tradycyjną.

Jednym ze skutecznych sposobów ich weryfikacji jest skonfrontowanie danych zawartych w CV z informacjami podanymi na różnych portalach społecznościowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o specjalistyczne serwisy skoncentrowane na rozwoju relacji zawodowo-biznesowych, takie jak Linkedln czy GoldenLine. Nie warto natomiast zaglądać na Facebooka, gdyż zazwyczaj nie znajdziemy tam żadnych szczegółowych danych na temat życia zawodowego kandydata.

Kolejną efektywną metodą jest zasięgnięcie opinii u poprzedniego pracodawcy na temat obowiązków, umiejętności czy doświadczenia danej osoby. W Polsce ten sposób nie jest zbyt rozpowszechniony, ale np. w Wielkiej Brytanii cieszy się dużą popularnością wśród pracodawców.

Ostatnim ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnego biura detektywistycznego, takiego jak np. to https://bdwpoznan.pl/. Jego pracownicy mogą na nasze zlecenie przeprowadzić krótką obserwację kandydata w świecie rzeczywistym lub wirtualnym pod kątem jego wiarygodności.

Z ich pomocy korzystają głównie przedsiębiorstwa zatrudniające wysoko wykwalifikowanych specjalistów oraz firmy, w których pracownicy mają do czynienia z wrażliwymi i cennymi danymi. O tym, jak wygląda sprawdzenie kandydata na pracownika można dowiedzieć się więcej na http://bdwpoznan.pl/bezpieczenstwo-biznesu/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*