Jaki piec do spalania pelletu wybrać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pellet to jedno z popularnych paliw stałych wykorzystywanych powszechnie do ogrzewania domów jednorodzinnych w okresie jesienno-zimowym. Posiada mnóstwo zalet, a do najważniejszych zaliczamy brak szkodliwych substancji w składzie (aspekt ekologiczny), satysfakcjonującą wartość energetyczną oraz niskie koszty eksploatacji. Materiał jest dostępny w formie stosunkowo małych granulek wyprodukowanych w procesie sprasowania różnych odpadów drzewnych, takich jak choćby trociny czy zrębki (zarówno z drzew liściastych, jak i iglastych). Jeśli interesuje nas pellet Zgierz to miasto, gdzie funkcjonuje wiele sklepów i hurtowni posiadających go w ofercie.

Kluczowe znaczenie ma moc urządzenia

Warunkiem koniecznym stosowania pelletu jest montaż nowoczesnego pieca, którego wybór powinien być zawsze poprzedzony dogłębną analizą parametrów technicznych. Muszą być one przede wszystkim idealnie dostosowane do rodzaju oraz powierzchni ogrzewanego budynku. Na rynku znajdziemy kilka różnych wersji kotłów na pellet, zróżnicowanych pod względem budowy oraz funkcjonalności. Podstawowy i najtańszy jest model jednofunkcyjny o działaniu ograniczającym się do skutecznego i wydajnego zasilania instalacji CO. Pozwoli on bez problemu ogrzać wszystkie domowe wnętrza, ale jednocześnie nie będzie zdolny do ogrzania wody użytkowej. Znacznie bardziej zaawansowane są w pełni automatyczne konstrukcje z wbudowanym zasobnikiem lub podajnikiem.

W tym drugim przypadku ogromną zaletą jest łatwość obsługi – wystarczy bowiem co kilka dni dosypać materiału do podajnika, a sprzęt robi za nas całą resztę. Przy wyborze pieca zwracajmy też uwagę na jego moc. Przyjmuje się, że jeśli obiekt mieszkalny jest dostatecznie dobrze zaizolowany termicznie i posiada powierzchnię maksymalnie do 150 metrów kwadratowych, wówczas wymagania grzewcze w zupełności spełni urządzenie 10-12 kW. Stare, słabo ocieplone domy potrzebują natomiast pieca nawet o o dwukrotnie wyższej mocy. Duże znaczenie ma ponadto rozmiar konstrukcji, który musi być kompatybilny ze średnicą komina i wielkością danego pomieszczenia gospodarczego. Jeśli chcemy kupić wysokiej klasy kocioł na pellet Piła to miasto, w którym znajdziemy firmę produkującą takie urządzenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*