Jakie są objawy astygmatyzmu

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Astygmatyzm to choroba wzroku polegająca na zniekształconym widzeniu obserwowanych przedmiotów. Wynika ona przede wszystkim z niesymetryczności rogówki, co skutkuje niemożnością utworzenia przez układ optyczny oka tzw. punktowego obrazu na siatkówce (oko nie jest w stanie właściwie ogniskować promieni świetlnych). Schorzenie to dotyka bardzo często osoby z dalekowzrocznością albo krótkowzrocznością. Jeśli cierpimy na astygmatyzm operacja jest jedną z kluczowych metod jego całkowitego pozbycia się.

Uczucie ciągłego zmęczenia wzroku to tylko jedna z niedogodności

Astygmatyzm dzieli się na regularny prosty, odwrotny, skośny, rogówkowy, mieszany oraz soczewkowy. W ponad 95% przypadków mamy jednak do czynienia z odmianą rogówkową. Podstawowym objawem omawianej choroby jest zamazane widzenie wszelkich przedmiotów zarówno z daleka, jak i bliska. Pozostałe charakterystyczne symptomy to m.in.:

– widzenie jakby za mgłą

– nadmierne napięcie w okolicach gałek

– powracające stale bóle oczu i głowy

– nieustanne tarcie, łzawienie oraz mrużenie oczu

– odczuwanie swędzenia i pieczenia

– postrzeganie linii prostych jako krzywych

– nienaturalne przekrzywianie głowy

– bardzo szybkie męczenie się podczas czytania

– problemy z rozumieniem tekstu i koncentracją

Najprostszym sposobem na skorygowanie powyższych dolegliwości jest noszenie specjalnych szkieł kontaktowych o budowie cylindrycznej. Do całkowitego wyeliminowania astygmatyzmu niezbędna jest natomiast operacja chirurgiczna w postaci keratotomii promienistej, ewentualnie konkretny zabieg z zastosowaniem lasera excimerowego (do wyboru mamy metodę PRK albo LASIK).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*