Jakie są zadania księgowej?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nie da się ukryć, że żadna firma nie obędzie się bez księgowej – czy to na etacie czy zatrudnionej w ramach współpracy z biurem rachunkowym. Księgowość jest działem, który zajmuje się głównie rozliczeniami finansowymi, a jak wiadomo jest to zadanie trudne i odpowiedzialne, a więc nie każdy przedsiębiorca chce zajmować się tym sam, a wręcz woli zlecić to księgowej. Co jeszcze robi księgowa?

Na czym polega praca w księgowości?

Praca w księgowości może mieć kilka etapów. Zwykle zaczyna się od posady asystentki księgowego, a potem wraz z nabytym doświadczeniem można zostać samodzielną księgową. Przede wszystkim pracuje się z dokumentami różnego rodzaju od faktur zakupu, po bilans. Obecnie łatwe jest wystawianie faktur program, który to umożliwia wymaga tylko wpisania danych kontrahenta i przedmiotu lub usługi, która została sprzedana, aby wygenerować gotową fakturę. Dlatego też księgowa musi umieć posługiwać się programami komputerowymi, aby móc wystawiać dokumenty.

Oprócz wystawiania i odbierania dokumentów księgowa zajmuje się ich wprowadzaniem na konta rozrachunkowe, czyli tzw. księgowaniem. Na koniec okresu rozliczeniowego trzeba też sporządzić odpowiedni dokument podsumowujący wszystkie operacje gospodarcze jakie przedsiębiorstwo w danym okresie przeprowadziło. Wszelką pomoc w tym zakresie można znaleźć na https://www.biuro24h.pl/.

Księgowa czasem też współpracuje z działem kontrolingu, który odpowiada m.in. za planowanie rocznego budżetu i nadzór nad jego wydawaniem, a więc musi też sporządzić raport dla takiego działu, aby ten mógł przeprowadzić analizy, czy zaplanowane działania są zgodne z tym, co dzieje się w firmie w rzeczywistości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*