Marketing internetowy, e-commerce, SEO – co to jest?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Pojęcie marketingu internetowego od kilku lat cieszy się niezwykłą popularnością. Specjaliści zasypują nas wieloma hasłami dotyczącymi tej branży. Na przykład – SEO – co to jest? Pozycjonowanie, reklamy Google AdWords, e-mail marketing – to tylko niektóre z haseł ściśle związanych z e-biznesem. Łatwo jest się więc pogubić w gąszczu wiedzy dotyczących marketingu internetowego. Czym tak naprawdę jest e-marketing i jakie elementy wchodzą w jego zakres?

Co to jest marketing internetowy?

Marketing internetowy, znany również pod skróconą nazwą jako e-marketing, to przede wszystkim prowadzenie wszelkiego rodzajów działalności marketingowej poprzez ogólnodostępną, globalną sieć. Tego typu czynności mają doprowadzić do opracowania szczegółowej strategii, dzięki której będzie można wprowadzić dany produkt na rynek, zająć się jego odpowiednią promocją oraz przestawić daną markę w jak najkorzystniejszym świetle.

Mimo stosowania nowoczesnych środków komunikacji, Internet nie powinien całkowicie zastępować tradycyjnych zasad marketingowych. Ma stanowić jedynie nowoczesne narzędzie, które zadba o dodatkowy rozwój marki.

Działania, które podejmowane są w marketingu internetowym mają zwiększyć widoczność, a zarazem popularność firmy w sieci oraz znacząco wpłynąć na kontakt klientów z przedsiębiorstwem.

W porównaniu do tradycyjnego marketingu, ten wykorzystywany w Internecie w większym stopniu skupia się na aktywności odbiorcy. Nie jest on tylko biernym odbiorcą informacji lub przedstawianych ofert, ale również może w swobodny sposób prowadzić dialog z firmą, wyrażać swoją opinie o produkcie czy komentować podjęte działania marketingowe.

E-marketing ze względu na globalne horyzonty, zdecydowanie zwiększa grono dotychczasowych klientów, pomaga zdobyć nowych partnerów biznesowych oraz znacząco obniża koszty prowadzonej dotychczas tradycyjnymi metodami działalności.

Podsumowując, marketing internetowy to głównie:

– prowadzenie strategii związanej ze sprzedażą wszelkiego rodzaju dóbr oraz usług;

– komunikacja prowadzona w Internecie;

– globalne kreowanie wizerunku marki;

– szerokie promowanie danego produktu, usługi lub całej firmy.

Jakie elementy wchodzą w zakres marketingu internetowego?

Działania związane z e-marketingiem składają się z wielu elementów, które ze względu na ciągły rozwój technologii są ciągle zmieniane i udoskonalane. Wśród najpopularniejszych czynników składających się na marketing internetowy należy przede wszystkim wymienić:

a) Ponownie, SEO – co to jest? Tym razem bardziej szczegółowo. Pozycjonowanie stron www oraz SEO to proces mający na celu częste pojawienie się strony internetowej marki w wyszukiwaniach podczas wprowadzenia przez użytkownika konkretnych fraz lub słów kluczowych. Wyspecjalizowanie pozycjonowanie stron www określane jest przez profesjonalistów terminem SEO, czyli Search Engine Optimization. Wbrew pozorom pozycjonowanie nie należy do łatwych zadań i wymaga ciągłej analizy zawartości, a także parametrów technicznych dotyczących wyszukiwarek i panujących aktualnie trendów;

b) email marketing oraz mailing – w tym wypadku głównym narzędziem komunikacji pomiędzy firmą a klientami jest poczta mail. Poprzez newslettery, reklamy mailowe czy wprowadzenie dzienników elektronicznych, przedsiębiorstwo może w łatwy i przejrzysty sposób informować swoich odbiorców o nowych produktach, wprowadzeniu dodatkowych usług czy przedstawiać aktualną ofertę firmy. Należy również zwrócić uwagę na to, że wysyłane komunikaty mogą być w pełni personalizowane i przeznaczone tylko dla konkretnej grupy klientów;

c) Google AdWords – działania marketingowe wykorzystywane w wyszukiwarkach. Reklamy związane z firmą pojawiają się w momencie, kiedy użytkownik sieci wyszukuje konkretną frazę albo słowa kluczowe. Decydując się na tego typu kampanię reklamową, sami ustalamy kwotę jaką później możemy zapłacić za pojedyncze kliknięcie w naszą reklamę;

d) social media marketing – dotyczy aktywnego prowadzenia profili w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat), a także regularnego wchodzenia w interakcję z odbiorcami;

e) content – pojęcie to związane jest z tworzeniem atrakcyjnych treści oraz tekstów, mających przyciągnąć potencjalnych klientów. Wartościowe artykuły nie tylko sprzyjają budowaniu lepszego wizerunku marki, ale również mają wpływ na lepsze pozycjonowanie.

Jakie działania należy podjąć, aby osiągnąć sukces w marketingu internetowym?

Aby strategie związane z e-marketingiem okazały się jak najbardziej skuteczne, należy je efektywnie zaplanować. Jeśli mimo to, nie posiadasz wystarczającej wiedzy lub doświadczenia w tej branży, warto powierzyć to zadanie profesjonalnej agencji. Specjalizująca się w tej dziedzinie firma pozycjonująca zadba o wdrożenie wszystkich elementów związanych z marketingiem internetowym.

Należy zwracać również szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju czynniki, takie jak poprawna optymalizacja strony. Odpowiednio dobrana agencja SEO – co to jest? To taka agencja, która będzie wiedziała jak właściwie zaplanować działania oraz jaką przyjąć strategię, aby firma w szybkim tempie odniosła jak największe zyski.

Decydując się na podjęcie współpracy z agencją e-marketingową, warto szczególną uwagę zwrócić na grupę iCEA. Firma od wielu lat obsługuje wszelkiego rodzaju kampanie, które już znasz. SEO – co to jest? Już wiesz i możesz wykorzystać tę wiedzę, jednak współpraca z agencją interaktywną zawsze stanowić będzie lepsze rozwiązanie. iCEA to agencja zajmująca się przede wszystkim profesjonalnym wykonywaniem audytów stron www, zarówno pod kątem biznesowym, jak i zgodnych z wytycznymi SEO.

iCEA oferuje również w pełni darmowe, kompleksowe audyty, które pozwolą klientowi swobodnie zarządzać jego stroną. Działania firmy są całkowicie transparentne, co skutkuje szczegółowym raportowaniem wykonanych zadań. iCEA przede wszystkim skupia się na tym, aby efekty związane z właściwym pozycjonowaniem przekładały się na sukcesy klientów, a także ciągły rozwój ich firm. Aby zapoznać się z pełną ofertą grupy iCEA, polecamy zajrzeć na witrynę firmy. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*