Najczęściej popełniane błędy w trakcie odkamieniania ekspresu

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czyszczenie ekspresu do kawy to obowiązek każdego posiadacza tego urządzenia. Niestety ekspresy są w wysokim stopniu narażone na powstawanie osadu kamiennego, który może doprowadzić do powolnej degeneracji poszczególnych układów, a także całego urządzenia. Regularne odkamienianie to najlepszy sposób na jego konserwację.

Odkamienianie bezpieczne dla ekspresu i jego użytkowników 

Pierwszym najczęściej popełnianym błędem jest niedostateczne oczyszczenie samego ekspresu po zakończeniu odkamieniania. Nawet najmniejsze pozostawione złogi będą w dalszym ciągu się rozrastać, wywierając szkodliwy wpływ na urządzenie. 

Niezależnie czy używasz wody z kwaskiem cytrynowym, wody z octem czy też specjalnych preparatów do odkamieniania – po zakończeniu czyszczenia należy opłukać urządzenie od środka. Warto po prostu zainicjować kilkukrotnie program zaparzania kawy, w trakcie którego wszelkie pozostałości kwasu cytrynowego lub octu zostaną usunięte. Oczywiście, nie należy pić kawy bezpośrednio po zakończeniu oczyszczania. 

Drugim najczęstszym błędem jest użycie niewłaściwej ilości środków odkamieniających. Zbyt mała dawka może nie poradzić sobie z usunięciem całego osadu. Z kolei zbyt duża ilość środków odkamieniających może zanieczyścić układy wewnętrzne, powodując powstawanie intensywnych posmaków. By uniknąć tego problemu, warto stosować dobrej jakości ekspresy, których konstrukcja ułatwia usuwanie osadu. O wiele łatwiej przebiega odkamienianie ekspresu Jura niż jego tańszych odpowiedników.

Ostatni istotny błąd popełniają osoby, które zamiast odkamienić całe urządzenie ograniczają się wyłącznie do modułów odpowiedzialnych za parzenie kawy. Tymczasem równie istotne jest odkamienianie modułów od spieniania mleka, chłodziarek do mleka oraz pozostałych elementów obecnych w konstrukcji ekspresu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*