Poleasingowy sprzęt – czy warto go kupić?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Kupno nowego sprzętu elektronicznego, takiego jak laptop czy komputer, wiąże się z dużymi kosztami. Osoby, które chcą oszczędzić zazwyczaj wybierają tańsze modele ze słabszą specyfikacjom. Jeżeli jednak zależy nam na sprzęcie z wysoką wydajnością, świetną opcją jest sprzęt poleasingowy. Niemniej jednak, kupno takiego sprzętu ma swoje wady oraz zalety.

Na czym polega leasing sprzętu elektronicznego?

Podstawowym wyposażeniem większości firm jest sprzęt elektroniczny, w postaci laptopów lub komputerów. Jednorazowy zakup takiego sprzętu jest ogromnym wydatkiem, dlatego przedsiębiorstwa wolą go wypożyczyć. Przeważnie za sprzęt płaci się co miesiąc, a po upływie okresu leasingu lub zużyciu sprzętu zostaje on zwrócony firmie, która go wypożyczyła. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że firma nie ponosi jednorazowo dużych kosztów, tylko rozkłada je na raty, co ułatwia rozliczanie i umożliwia nabycie dużej ilości sprzętu. Zwrócone laptopy oraz komputery trafiają zazwyczaj do firm, które zajmują się ich odświeżaniem, a następnie sprzedają je innym osobom. Dzieje się tak, ponieważ firma, która udziela leasingu cały czas jest właścicielem sprzętu.

Na co warto zwrócić uwagę, kupując urządzenia poleasingowe?

Używany laptop wcale nie musi być gorszy od nowego, ale przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, trzeba zwrócić uwagę na to, jaki procesor posiada dany komputer. To właśnie procesor odpowiada za przetwarzanie większości poleceń, które komputer wykonuje. Im lepszy procesor, tym szybciej pracuje sprzęt, dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę na ten element komputera. Co ciekawe, za 2000 zł można kupić używanego laptopa z procesorem Core i5, posiadającym zegar ponad 3 GHz. Urządzenia wyposażona w taki procesor, nie będą żadnym ograniczeniem dla użytkownika i mogą posłużyć przez kilka kolejnych lat. 

Kolejną kwestią, związaną ze specyfikacją sprzętu, jest pamięć RAM. Standardem wśród poleasingowych laptopów jest zazwyczaj 4 GB pamięci RAM, aczkolwiek jest możliwość rozbudowania jej do 8 GB. Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na sprzęt. Równie ważny jest dysk. Używane laptopy przeważnie posiadają dyski HDD o pojemności 250 – 500 GB, ale dostępne są również komputery z dyskiem SSD posiadającym od 125 do 256 GB pamięci.

Jeżeli chodzi o sprawy nie dotyczące specyfikacji, to jedną z podstawowych kwestii przy zakupie poleasingowego sprzętu jest gwarancja. Nie powinna być ona krótsza, niż okres 3 miesięcy, ale wiadomo, że im dłuższy okres gwarancyjny, tym lepiej. Jest to o tyle ważne, że używany sprzęt może posiadać ukryte wady, które przy gwarancji zostaną usunięte bez ponoszenia dodatkowych kosztów. 

Zalety poleasingowego sprzętu

Poleasingowe komputery mają wiele zalet, ale ta, która przyciąga potencjalnych klientów, to ich cena. Są one znacznie niższe, niż ceny nowego sprzętu i w niektórych przypadkach mogą stanowić jedynie 1/3 ceny rynkowej. Dzieje się tak, ponieważ używany sprzęt ma zazwyczaj co najmniej 3 lata i był już wcześniej używany. Nie zmienia to faktu, że dla osoby, której zależy na tym, aby zakupić komputer w możliwie jak najniższej cenie, jest to jedno z najkorzystniejszych rozwiązań.

Kolejną kwestią jest to, że poleasingowy sprzęt cechuje się zazwyczaj dobrą specyfikacją techniczną. Jest tak dlatego, że komputery i laptopy biorą w leasing przeważnie firmy, które potrzebują bardzo wydajnego sprzętu. Laptopy biznesowe są dużo bardziej wytrzymałe na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, niż laptopy dedykowane graczom czy do użytku domowego. Jedyną wadą takiego sprzętu jest jego grubość oraz waga, ale to właśnie te czynniki sprawiają, że komputery biznesowe są trwalsze. 

Ostatnim atutem poleasingowych komputerów jest okres gwarancji, który zabezpiecza kupującego przed dodatkowymi opłatami. Zakup używanego sprzętu zawsze wiąże się z ryzykiem ukrytych wad, ale to właśnie dzięki gwarancji, kupujący może mieć pewność, że w razie ich wykrycia nie poniesie dodatkowych kosztów naprawy czy wymiany sprzętu. Jest to o tyle istotne, że poleasingowy sprzęt zazwyczaj wybierają osoby, którym zależy na obniżeniu kosztów zakupu. 

Wady poleasingowego sprzętu

Wszystko, co ma swoje zalety, posiada również wady. Używany sprzęt nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Główną wadą poleasingowych komputerów jest niewątpliwie zużyta bateria, która często nie wytrzymuje zbyt długo bez ładowania. Jest to o tyle problematyczne, że zmniejsza się mobilność, gdyż wymaga on prawie stałego dostępu do prądu i zasilania. 

Kolejną sprawą jest wygląd poeasingowych komputerów i laptopów – jest on zazwyczaj toporny i archaiczny. Związane jest to z tym, że poleasingowy sprzęt ma zazwyczaj co najmniej 3 lata i są to laptopy biznesowe, które cechuje duża wytrzmałość. Niemniej jednak, ocena wyglądu laptopa jest kwestią bardzo indywidualną i zależną od tego, czy wolimy dołożyć pieniądze na zakup urządzenia z lepszym designem czy nie. 

Poleasingowy sprzęt – warto czy nie?

Każde rozwiązanie ma wady i zalety. Kupno poleasingowego sprzętu wiąże się ze znacznym cięciem kosztów i jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą kupić sprzęt o dobrych specyfikacjach technicznych, ale przy tym w korzystnej cenie. Przed zakupem używanego sprzętu należy jednak sprawdzić jego stan faktyczny, aby uniknąć rozczarowań. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*