Praca przy komputerze – czy jest możliwa w przypadku osób niewidomych?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Mimo że dla wielu z nas poważne dysfunkcje wzroku i praca przy komputerze się wykluczają, nie jest to jednak prawdą. Obecnie znaleźć można takie rozwiązania, które umożliwiają korzystanie z urządzenia nawet osobom niewidomym. Na czym one polegają i w jaki sposób działają? Tego dowiesz się, czytając nasz artykuł.

Jak ułatwić pracę przy komputerze osobie niewidomej?

Jak się okazuje, osoby niewidome mogą korzystać z komputera tak samo sprawnie, co osoby widzące. Warunkiem jest odpowiednie oprogramowanie czytające, takie jak np. http://sklep.altix.pl/pl/program-udzwiekawiajacy-jaws/. Dzięki niemu nawet korzystanie z przeglądarki internetowej nie stanowi żadnego problemu. Program jest w stanie przeczytać całą zawartość danej strony internetowej. Posiada także wiele dodatkowych funkcji, takich jak, m.in.: informowanie użytkownika, gdzie obecnie się znajduje oraz jakie aplikacje ma otwarte. Działanie z oprogramowaniem jest związane z ciągłą pracą na klawiaturze oraz korzystaniem ze skrótów klawiszowych, które mogą niezwykle ułatwić cały proces.

Dzięki takim ułatwieniom osoby niewidome mogą bardzo dobrze poruszać się po Internecie. Mogą przeglądać różnorodne strony internetowe, udzielać się na forach dyskusyjnych czy też korzystać z poczty e-mailowej. Niektórzy z nich mogą nawet pracować zawodowo z wykorzystaniem komputera. Szerokie funkcje oprogramowania dla niewidomych polegają również m.in. na odczytywaniu tabel lub obrazów graficznych, przez co wiele codziennych czynności jest możliwych do wykonania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*