Zamiast zdawać się na decyzję tradycyjnego wydawnictwa, wielu autorów wybiera self-publishing. Kiedy tekst książki jest już gotowy, jakie kroki należy podjąć, aby móc trzymać w ręku egzemplarz własnego dzieła? Sprawdźmy.
Jeżeli jesteśmy pewni, że nasza praca została wykonana i treść książki jest gotowa, warto zadbać o korektę. Wykwalifikowany korektor wychwyci literówki i błędy interpunkcyjne, ale nie będzie ingerował w merytoryczną zawartość dzieła. Po korekcie konieczny jest skład publikacji, który polega na podziale tekstu pomiędzy poszczególne strony.
Poprawiony i złożony tekst może następnie trafić do drukarni. Obecnie standardem jest druk cyfrowy książek. Zanim skontaktujemy się z taką drukarnią, powinniśmy przemyśleć kwestie formatu publikacji, nakładu, gramatury papieru, a także rodzaj oprawy (twarda czy miękka).
Jednym z wyzwań jest stworzenie okładki dla naszej publikacji. Przy odrobinie chęci i znajomości programów graficznych, możemy zrobić to samodzielnie. Należy koniecznie pamiętać o tym, że projekt okładki dostarczamy do drukarni w oddzielnym pliku. Projekt musi uwzględniać spady, to znaczy powinien mieć wymiary o kilka milimetrów większe od gotowej okładki.