Zawór to na ogół proste i nieskomplikowane urządzenie. W najprostszym tłumaczeniu służy on do zamykania różnego rodzaju otworów, wylotów oraz do regulowania przepływu cieczy lub gazu przez przewody. W zależności od rodzajów pracy, wykonywanych zadań, bądź budowy możemy zawory podzielić na różne rodzaje. Dwa podstawowe rodzaje zaworów to zawory kulowe i tłokowe. W pierwszym z nich znajduje się obrotowa kula z przełomem. Oznacza to, że po przekręceniu kurka następuje otwarcie lub zamknięcie zaworu poprzez zmianę ustawienia osi przelotu względem korpusu zaworu. Są one często połączone z kołnierzem, który umożliwia odpowiedni montaż takiego zaworu w rurociągu. Nazywamy je wówczas: zawory kołnierzowe. Zaś w drugim z nich przekręcenie kurka powoduje wsuwanie i wysuwanie się tłoka, który zamyka, bądź otwiera przepływ przepływ danej cieczy lub gazu.
Zawory ze względu na przeznaczenie możemy także podzielić na regulacyjne, zamykające, rozdzielczej, zwrotne przykrywające, zasłaniające, zasuwowe, kurkowe, motylkowe oraz iglicowe. Jednym z ciekawszych typów zaworów są także kulowe zawory do pary. Przeznaczone są one do pary kondensatu, gorącego oleju czy gazu. Jego nieco bardziej skomplikowana konstrukcja gwarantuje niezawodne działanie i szczelność podczas eksploatacji w wysokiej temperaturze i ciśnieniu pary lub gazu. Konstrukcja korpusu takiego zaworu do pary pozwala na przenoszenie nawet bardzo dużych naprężeń. Oprócz tego charakteryzują się dość niskim ciężarem i niewielkimi gabarytach. Są także dwukierunkowe, co jest niewątpliwą zaletą.
Rodzajów zaworów jest więc naprawdę dużo, a ich odpowiedni dobór to podstawa dobrego funkcjonowania instalacji, w której będą się znajdować.