Użyteczne narzędzia i akcesoria dla elektryka i elektronika

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy monter oprócz posiadania wiedzy teoretycznej, praktycznej i doświadczenia powinien być wyposażony w różnego rodzaju narzędzia i akcesoria, dzięki którym zarówno wszelkie naprawy, jak i podłączenia przebiegną zdecydowanie szybciej. Hobbyści oraz osoby zawodowo zajmujące się elektryką lub elektroniką bardzo często pracują z różnego rodzaju przewodami i wtyczkami. W takich sytuacjach niezwykle przydatna okazuje się zaciskarka do kabli, która umożliwia błyskawiczne zaciśnięcie przewodów nie tylko w konektorach elektrycznych, ale również w tulejkach. Aby lepiej zorganizować swoją pracę, wykorzystuje się różnokolorowe koszulki termokurczliwe, które oprócz znakowania przewodów pełnią funkcje ochronne.

Zaciskarka do kabli – podstawowe informacje

Narzędzia charakteryzujące się wysoką jakością wykonania zapewniają nie tylko komfortowe użytkowanie, ale również długą żywotność. Profesjonalna zaciskarka do kabli powinna być wykonana z solidnych materiałów odpornych na intensywną eksploatację. Należy również zwrócić uwagę na uchwyt. Najlepszym wyborem będą modele pokryte antypoślizgowym tworzywem, które zapobiega przypadkowemu wyślizgnięciu się narzędzia z ręki. Ponadto warto wybierać egzemplarze cechujące się wszechstronnym zastosowaniem. Najpopularniejsze zaciskarki umożliwiają pracę z przewodami o różnej grubości. W zależności od producenta i modelu zaciskarka może być stosowana np. do konektorów telefonicznych z przewodem typu AWG 22-26, konektorów nieizolowanych z kablem AWG 10-22 lub konektorów izolowanych z przewodem typu 22-26. Zaciskarka do kabli może być również wyposażona w niezwykle przydatny obcinacz, który podnosi nie tylko komfort, ale również tempo pracy. Ostatnią kwestią przy wyborze zaciskarki do kabli jest masa. Najczęściej urządzenia tego typu charakteryzują się niską wagą wynoszącą około 240 gramów, dzięki czemu transport zaciskarki nie stanowi żadnego problemu.

Do czego służą koszulki termokurczliwe?

Chcąc oznaczyć poszczególne przewody elektryczne – zwłaszcza w rozbudowanych układach, w których znajduje się duża ich liczba – wykorzystuje się koszulki termokurczliwe. W profesjonalnych sklepach dla robotyków i elektroników można znaleźć koszulki charakteryzujące się różnymi kolorami oraz średnicami. Koszulki termokurczliwe są wykorzystywane do izolacji przewodów oraz różnego rodzaju połączeń. Tak samo jak w przypadku zaciskarki do kabli niezwykle istotna jest jakość wykonania oraz klasa materiałów użytych do produkcji koszulek. Najlepszym wyborem są egzemplarze charakteryzujące się szerokim zakresem temperatury roboczej, dzięki któremu koszulka oraz przewód nie zostaną uszkodzone podczas podgrzewania. Ponadto warto wybierać modele wyróżniające się podwyższoną odpornością na przebicia wynoszącą minimum 15 kV/mm. Dodatkowo koszulki muszą być odporne na rozciąganie, skręcanie i wyginanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*