W jaki sposób można wykryć występowanie chlamydii w organizmie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Chlamydia to zakażenie bakteryjne, które jest przyczyną stanów zapalnych narządów rodnych. Jest to jedno z zakażeń, które są najczęściej rozpoznawane u osób aktywnych seksualnie. Przyczyną może być duża ilość partnerów seksualnych, brak odpowiedniego zabezpieczenia, czy też niewłaściwa higiena osobista. Nieleczona chlamydia może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Jak zatem można wykryć jej występowanie w organizmie?

Jakie badanie?

Objawy zakażenia mogą być ciężkie do rozpoznania, jednak kiedy u kobiety pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości takie jak: bolesne parcie na mocz, częstsze oddawanie, niepokojące wycieki z cewki moczowej czy też plamienia lub krwawienia między miesiączkami, zdecydowanie warto wykonać badanie chlamydia. Inny objaw, który może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn to zapalenie gardła. Charakterystyczny jest również zespół Reitera, czyli zapalenie cewki moczowej, zapalenie stawów oraz zapalenie spojówek. Czasami na skórze mogą pojawić się grudkowo – krostkowe wykwity.

Jako że niezdiagnozowana i nieleczona chlamydia, może stanowić duże ryzyko powikłań, zwłaszcza dla kobiet w ciąży, warto jak najszybciej wykonać badanie. Polega ono na oznaczeniu w krwi poziomu przeciwciał w kierunku zakażenia. Aby stwierdzić obecność drobnoustrojów, można pobrać wymaz z miejsca podejrzanego o zakażenie, np. wydzielinę z szyjki macicy, poranną próbkę moczu, wymaz ze spojówek. Badanie takie jest dostępne w wielu laboratoriach, takich jak np. https://euroimmundna.pl.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*