Znaki drogowe to symbole graficzne regulujące zasady poruszania się po drogach. Ich zastosowanie wpływa na poprawę bezpieczeństwa ruchu. W zależności od potrzeb stosuje się oznakowanie pionowe lub poziome. Za odpowiednie rozmieszczenie znaków odpowiedzialni są właściciele i zarządcy dróg.
Najczęściej nabywcami znaków drogowych są służby publiczne zarządzające drogami lokalnymi, powiatowymi, wojewódzkimi i krajowymi. Okazuje się jednak, że w tego rodzaju produkty mogą zaopatrzyć się również osoby prywatne. W jakim celu? Najczęściej nabywcami okazują się właściciele parkingów, dróg wewnętrznych, a także przedstawiciele wspólnot mieszkaniowych zarządzających drogami osiedlowymi. Umieszczenie odpowiednich znaków pozwala uregulować sposób poruszania się w wymienionych miejscach i uniknąć sporów w przypadku wystąpienia kolizji drogowej.
Najczęściej wykorzystywane są znaki pionowe, takie jak te dostępne pod adresem https://www.matech.com.pl/pl/oznakowanie-pionowe-i-poziome. Wysokiej jakości oznakowanie powinno być wykonane z trwałych i odpornych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych materiałów. Producenci najczęściej wykorzystują stal, folie odblaskowe oraz powłoki fluorescencyjne. Istotne znaczenie ma także rozmiar, kolorystyka i czytelność znaków. Właściciele parkingów i dróg wewnętrznych chętnie sięgają także po różnego rodzaju tablice informacyjne wraz z akcesoriami montażowymi. Do naniesienia znaków poziomych wykorzystuje się z kolei specjalistyczne farby drogowe w kolorze białym, żółtym lub niebieskim.