Witaminy i koenzymy

Witaminy i koenzymy są nieodłącznymi elementami naszego codziennego życia. Chociaż nie widzimy ich gołym okiem i wydaje nam się, że są bez znaczenia, za ich sprawą nasz organizm jest w stanie funkcjonować.

Niedobory witamin, jak również ich nadmiar, mogą powodować wiele różnorodnych objawów, które w następstwie mogą się skończyć zapadnięciem na poważną chorobę, a nawet mogą doprowadzić do śmierci. Dlatego tak ważne jest, abyśmy regularnie badali naszą krew i dbali o to, żeby nasza dieta była zdrowa, zbilansowana i bogata we wszystkie potrzebne składniki. W razie problemów, zawsze można sięgnąć po suplementy diety, ale warto skonsultować się przedtem z lekarzem, który z pewnością rozwieje wszystkie nasze wątpliwości.

Jeżeli odczuwamy nadmierne znużenie oraz senność, często chorujemy i nie mamy na nic siły, może się okazać, że cierpimy na awitaminozę. Może to być również objaw niedoboru koenzymów Q10 ubichinon lub NADH (sprawdź: koneznym 1 NADH). Oba te koenzymy wpływają na odpowiednie natlenienie komórek. Są również antyoksydantami, co znaczy, że uwalniają z organizmu nadmiar wolnych rodników, które powstają w komórkach podczas procesu wytwarzania energii. Ponad to usuwają toksyny z organizmu, mają zbawienne działanie na układ nerwowy. To one są odpowiedzialne za odpowiednie natlenienie komórek oraz są niezbędnymi składnikami procesów metabolicznych. Koenzym Q10 osiąga największe stężenie w mózgu oraz w sercu, natomiast NADH skupiony jest w mitochondriach komórek.

Powinniśmy dbać o to, aby w naszym organizmie został zachowany odpowiedni bilans koenzymów i witamin, bowiem dzięki nim możemy być zdrowi, silni i niepokonani.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × 1 =